بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

با نگاهی به تاریخ فعالیت­ های مالی و اداری طی سال­های اخیر متوجه خواهید شد تقاضای بازار جهانی برای استفاده از برنامه erp در جهت تسهیل فرآیندهای سازمانی رشد معناداری داشته است. طی مطالعات و بررسی ­های انجام شده در زمینه کاربرد erp و ارائه راهکارهای افزایش سود بازدهی مالی و عملکرد منابع سازمانی، نتایج نشان می دهد یکی از عوامل تاثیرگذار در این فرآیند، برقراری ارتباط و مدیریت صحیح فرآیندهای درون و برون سازمانی با نرم افزار erp می باشد.

erp به عنوان ابزار مدیریتی با فراهم کردن یکپارچگی بین اطلاعات مالی و منابع انسانی و همچنین شناسایی عوامل کلیدی موفقیت در پیاده سازی نرم افزار erp مانع از ایجاد خسارت ­های جبران ناپذیر در سازمان های ایرانی شده است. با این توصیفات و درجه اهمیتی که درباره کاربرد erp در سازمان ها مطرح شد، اما متاسفانه حدود 13.7% از مدیران پرسش کاربرد erp در ایران را از خود می پرسند. در جواب این تعداد اندک از مدیران در تعریف کاربردهای erp اینگونه می توان بیان کرد که، یک نرم افزار مدیریت فرآیندی برای یکپارچه کردن عملکردهای مهم کسب و کار می باشد که مدیریت موجودی، حسابداری و … بسیار ساده و موثر در erp مدیریت می شود. در واقع مهمترین کاربرد erp یکپارچه سازی بین نرم افزارهای مختلف سازمان می باشد. ذکر این نکته ضروری است که یکی از ماژول های اساسی erp، نرم افزار مدیریت منابع انسانی است.

 

 سه کاربرد erp و نتایج آن در منابع مالی و اداری

مزایای کاربرد erp به قدری با سرعت موجب تغییر و تحول مدیریت اطلاعات شده است که در بسیاری از سازمان­ های کوچک و بزرگ پیشرفت­ و بهبود مالی چشمگیری گزارش شده است. erp در حالی با سیستم­ های سنتی جایگزین شده است که با آخرین راهکارهای فناوری اطلاعات در بهبود بهره وری سیستم برنامه ريزي منابع سازماني erp تاثیرات موفقیت آمیزی داشته است. حالا اینکه چرا و چگونه همه سازمان­ ها می توانند به این موفقیت و بهبود در کاربرد erp برسند در ادامه بررسی خواهیم کرد.

1- یکپارچه سازی بخش اداری و مالی

در تحقیقاتی که از استفاده کنندگان erp انجام شده یکی از برترین مزایای کاربرد نرم افزار erp و استفاده از آن، یکپارچگی کامل بین همه اجزاء و واحدهای سازمان بوده است. به طور مثال شما کالایی را برای نگهداری در انبار خریداری می کنید. یکپارچگی در ابزار erp موجب می شود تمام مراحل از سفارش، خرید و ارسال مرسوله تا ورود به انبار، ثبت مشخصات و ثبت اسناد حسابداری در کمترین زمان و با دقت انجام شده و ارتباطات انسانی کارمندان واحدها به درستی و بهینه انجام می گیرد.

2- افزایش بهره وری و دسترسی موثر به بخش ­های سازمان

برای به حداقل رساندن اتلاف وقت، دسترسی موثر و ساده به اطلاعات بخش های مختلف سازمان می تواند موثر و از تاخیرات غیر لازم می کاهد و با ارتباط دادن یکپارچه اطلاعات واحدهای مالی، اداری و انسانی بهره وری کارکنان بهتر می شود. در سیستم erp امکان دسترسی به فعالیت های واحدهای مختلف به صورت یکپارچه و با قابلیت های پشتیبانی از فناوری اطلاعات موجب افزایش کارایی سازمان در بخش مالی و انسانی به عنوان دو واحد مهم سازمانی می شود که یکی از مهمترین کاربرد erp می باشد.

3- راه حل­ های هاست ابری مبتنی بر erp

هاست مبتنی بر ابر به عنوان راهکار ایمنی و به دور از سرورهای خاص و درایوهای فیزیکی برای ذخیره اطلاعات انتخاب بسیاری از سازمان­ ها است. erp با در نظر گرفتن فرآیند هاست ابری در طراحی خود، امنیت داده­ ها را تامین و هزینه­ های ذخیره سازی فیزیکی اطلاعات را به حداقل می رساند. رایانش ابری تاثیر عمیقی بر انعطاف پذیری کاربرد erp گذاشته است و در هم سو شدن کسب و کار با فناوری های نو، تاثیرگذاری بالایی داشته است. تا جایی که سازمان ها می توانند با صرف هزینه برای خرید نرم افزار erp مبتنی بر امکان مجازی سازی در پیشرفت سازمان سرمایه گذاری استانداردی انجام دهند.

دانلود PDF | برنامه erp و نقش آن در یکپارچگی منابع مالی و انسانی

دانلوددانلود این مقاله : دانلود مقاله
فرمت : PDF حجم 1 مگابایت

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
تماس جلسه دمو کاتالوگ

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

  • شرایط کاری و نیازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم
  • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم
  • بر اساس تجربه موفق نرم افزار ArianERP در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره‌وری سازمان به شما ارائه دهیم
  • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم