تماس
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

بهای تمام شده کالای فروش رفته + فرمول قیمت تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته + فرمول قیمت تمام شده

صورت بهای تمام شده کالای فروش رفته در جزء دوم در صورتحساب نرم افزار حسابداری سود و ضرر است. سه جزء اصلی ، شامل موجودی محصول در اول دوره ، بهای تمام شده محصولات خریداری شده و موجودی محصول در آخر دوره در محاسبات فرمول قیمت تمام شده هستند.

بهای تمام شده کالای فروش رفته  در قسمت فرمول قیمت تمام شده سیستم حسابداری و موجودی محصول در آخر دوره ، با یکدیگر دربرگیرنده تمامی کالاهای آماده فروش هستند. نحوه محاسبه بهای تمام شده در نرم افزار قیمت تمام شده محصول نیز با در نظر گرفتن مجموع موجودی محصول در اول دوره و بهای تمام شده محصولات خریداری شده در فرمول قیمت تمام شده می باشد.

محاسبه قیمت تمام شده

در سایت سازمان بورس ایران ، عنوان قیمت تمام شده خودرو یافت نمی شود و به گفته دبیر انجمن ، هزینه خودرو های داخلی در خارج از ایران نزدیک به هزینه خودرو ها در داخل ایران است. در کشور چیزی بعنوان رقابت وجود ندارد و اگر بهای تمام شده کالای فروش رفته خودرو در دیگر کشورها را محاسبه نماییم ، میتوانیم تخمینی از محاسبه بهای تمام شده خودرو های داخلی بوسیله فرمول قیمت تمام شده داشته باشیم. چنانچه علاقه مند به فراگیری اطلاعات بیشتری راجع به نحوه محاسبه بهای تمام شده  هستید، با کمک تماشای ویدئوی زیر میتوانید به درک بهتری از مفاهیم پایه نحوه محاسبه قیمت تمام شده محصولات و خدمات خود برسید و آن را در کسب و کار و سازمان خود پیاده سازی کنید. در این ویدئو راجع به فرمول بهای تمام شده محصولات توضیحات مفصلی داده شده است که می تواند برای شما عزیزان بسیار مفید واقع گردد. امیدواریم با دیدن ویدئوی زیر بتوانیم بسیاری از سوالات شما را در زمینه بهای تمام شده خدمات و محصولات مرتفع ساخته باشیم.

 

 

 

 

 

 

نحوه محاسبه قیمت تمام شده محصول

نحوه محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته ، به صورت جمع مواد و دستمزد مستقیم و سربار در فرمول قیمت تمام شده بدست می آید ، مواد همان محصول در انبار یا خرید های صورت گرفته است و سربار از جداسازی هزینه های غیر مستقیم بر روی ایجاد و تولید سرشکن می شود.

پیش بینی شده که بهای تمام شده هواپیما بیش از ۳۰% افزایش نیابد. برای محاسبه فرمول قیمت تمام شده بلیط در هر مسیر هفت کلاس در نظر گرفته شده است و برای کلیه ایرلاین ها یکسان می باشد.

بهاي تمام شده كالاي فروش رفته وسایل نقلیه با توجه به اصلاح بندی از مصوبه تعیین قیمت ، جایگزین شدن عبارت “فورا بعد از دریافت وجه از خریدار” به جای “در دوره های سه ماهه” است. قیمت تمام شده به انگلیسی معادل fixed price است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته | آرین سیستم

بهای تمام شده کالای فروش رفته | آرین سیستم

بهای تمام شده کالای ساخته شده

بهای تمام شده کالا ، شامل موجودی های مواد اولیه و سربارهای ساخت در فرمول قیمت تمام شده است. در سمت راست ترازنامه تحت عبارت موجودی کالا با ماهیت دارایی ذخیره می گردد. هنگامی که محصول فروش می رود ، بهای تمام شده کالای فروش رفته و ساخته شده از طریق یکی از سه روش لایفو ، فایفو و میانگین محاسبه می شود.

حسابداری بهای تمام شده چیست

نام دیگر آن حسابداری صنعتی و در اصل نسخه و نمونه ای از حسابداری مدیریت است و ابزار مهم در مدیریت می باشد تا مدیران با استفاده از آن به ثبت بهای تمام شده کالای فروش رفته و محاسبه فرمول قیمت تمام شده تولیدات بپردازند. به این صورت بر روی قیمت تمام شده محصول در نرم افزار حسابداری کنترل و نظارت دارند و هزینه ها را اعمال می کنند.

طبق اصل بهای تمام شده ، تبادلات انجام گرفته حسابداری در تاریخ رخداد بهای تمام شده در دفتر و فرمول قیمت تمام شده ثبت می شود.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه دقیق ترین محاسبات بهای تمام شده را انجام دهیم؟

نحوه محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته و ساخته شده

 • فرمول بهای تمام شده کالای فروش رفته

موجودی کالا در اول دوره + خرید کالا طی دوره + بهای تمام شده کالای ساخته شده طی دوره

کسر می شود :

موجودی کالا در پایان دوره

 • فرمول بهای تمام شده کالای ساخته شده

 مواد اولیه در اول دوره + خرید مواد اولیه و کسر تخفیف

کسر می شود :

موجودی مواد اولیه در آخر دوره + بهای تمام شده مواد اولیه به فروش رسیده

اضافه می شود :

دستمزد + سربار تولید

اضافه می شود :

موجودی کار طی ساخت در اول دوره

کسر می شود :

موجودی کار طی آخر دوره

محاسبه بهای تمام شده | آرین سیستم

محاسبه بهای تمام شده | آرین سیستم

مثال : صورت سود و زیان

فروش (-) بهای تمام شده کالای فروش رفته = سود ناخالص (-) هزینه های عمومی ، اداری و فروش = سود عملیاتی (-) خالص سایر درآمد ها = سود قبل از مالیات

 نرم افزار بهای تمام شده

اطلاعات توسط نرم افزار بهای تمام شده برای تعیین قیمت فروش ، نظارت و کاهش دادن هزینه ها ، تجزیه و تحلیل سود های تولید ، تصمیم گیری درباره فعالیت ها و جایگزینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 در اکسل محاسبات بهای تمام شده کالای فروش رفته هم داریم که برنامه ساده ای می باشد.

نرم افزار محاسبه قیمت خودرو با گرفتن اطلاعات مدل ، سال ساخت ، بیمه ، نوع سوخت ، عملکرد کیلومتر و …در فرمول قیمت تمام شده ، قیمت را محاسبه می نمایند.

افزایش 80% سرعت محاسبه فرمول قیمت تمام شده با خرید نرم افزار بهای تمام شده آرین سیستم

معمولاً بزرگترین دارایی جاری یک شرکت موجودی مواد و کالا است. بنابراین سازمان های تولیدی و صنعتی ترجیج می دهند از ابزار و روش های گوناگون در محاسبه فرمول قیمت تمام شده برای جلوگیری از دست دادن سرمایه به علت عدم آگاهی از اطلاعات بهای تمام شده کالای فروش رفته استفاده کنند. در محاسبه بهای تمام شده کالا فروش رفته هزینه های دقیقی که در فرمول قیمت تمام شده لحاظ می‌شوند به نوع کسب و کارها مربوط است . برای محاسبه فرمول قیمت تمام شده روش‌های مختلفی وجود دارد. اما یکی از بهترین راه حل ها استفاده از نرم افزار قیمت تمام شده محصول با امکان سرعت در انتقال اطلاعات فرمول قیمت تمام شده و محاسبات با بیشترین یکپارچگی اطلاعات بهای تمام شده کالای فروش رفته است.

از آن جایی که دسترسی به موقع و دقیق به فعالیت ها و اطلاعات تولیدی سازمان ، ارزیابی تصمیم گیری مدیران را بهینه می کند ، گزارشات محاسبه فرمول قیمت تمام شده و عملیات سازمان در نرم افزار بهای تمام شده آرین سیستم باعث برنامه ریزی اصولی و افزایش راندمان تولید و بهای تمام شده کالای فروش رفته می شود. شما نیز می توانید برای در خواست دمو و خرید نرم افزار بهای تمام شده از آرین سیستم با کلیک بر روی بنر زیر و یا شماره گیری 43027-021 با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

نرم افزار قیمت تمام شده | آرین سیستم

نرم افزار بهای تمام شده | آرین سیستم

 

 دانلود مقاله محاسبه و مدیریت بهای تمام شده

دانلوددانلود مقاله : محاسبه و مدیریت بهای تمام شده

فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت

دسترسی به مقالات مرتبط:

7 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

 1. سهیل
  2 نوامبر 2018 ساعت 19:07

  باسلام و عرض خسته نباشید یه سوالی داشتم و ممنون میشم هرچه سریع پاسخ بدید.باتشکر
  روی مسئله:
  دریک تولیدی مواد مستقیم ۷۰۰۰ دستمزد مستقیم ۹۰۰۰۰۰و سربار ساخت ۲میلیون ریال و موجودی کالا در جریان ساخت پایان دوره نسبت ب موجودی کالای ساخت طی دوره ۲۰۰۰۰۰ریال کاهش پیدا کرده و موجودی کالای در جریان ساخت اول دوره نسبت ب موجودی کالای ساخته شده طی دوره ۳۰۰۰۰۰ریال کاهش یافته است مطلوبست بهای موجودی کالای ساخته شده را بدست اورید.

  • سعید لطفعلی
   10 نوامبر 2018 ساعت 08:58

   مقاله آموزشی رو بخونین میتونین این سوالو حل کنین. موفق باشید

 2. Somayyeh
  18 ژوئن 2018 ساعت 21:16

  سلام من ی سوال داشتم در مورد ثبت دفتر روزنامه یک شرکت بازرگانی و روش ثبت ها دائمی باشه
  میخوام کامل در موردش بدونم از کجا میتونم پیدا کنم لطفا راهنماییم کنید

 3. علهسm
  7 مارس 2018 ساعت 14:00

  شرکت پگاه برای فروش به مشتری خودکار تولید میکنه.
  اگه بخواد یکی از خودکار هارو داخل شرکت استفاده کنه،موقع ثبت در دفتر روزنامه ،اون خودکار استفاده شده رو به قیمت فروش ثبت میکنه؟! ثبتش چجوری هس؟

 4. اسلام سلطانی
  5 آگوست 2017 ساعت 13:57

  سلام ببخشید من یک سوال دارم.
  اگر از یک مواداولیه مثل لاشه گوسفند چند محصول مثل ران سردست و… تولید کنیم چه فرمولی برای محاسبه بهای تمام شده هر کدام از محصولات میتوان به کار برد.
  ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید

  • آذین مختاری
   5 آگوست 2017 ساعت 14:17

   با سلام
   این به خیلی موارد بستگی داره و این موارد از این که لاشه گوسفند طی چه مراحلی صورت می پذیرد و سازمان مربوطه چه داده هایی را از این بابت دارند تا بتوان در خصوص آن راهنمایی های لازم را صورت داد. چون این به شناخت کامل از سازمان از بابت این رویداد نیازمند است و به طور تئوریکی نمیتوان به آن جواب داد