نرم افزار cmms | آرین سیستم

نرم افزار cmms چیست – نکاتی قبل از خرید نرم افزار نت

در ادامه معرفی نرم افزار cmms به عنوان یکی از انواع نرم افزار نت در مقالات قبلی می توان گفت که اکثر سیستم هایی که امروزه در امور تولید ، خدمات ، تاسیسات و سایر امور به کار گرفته می شوند ، در زمان هایی از طول عمر فعالیت خود دچار شکست و یا از کار افتادگی می شوند و به عملیات نگهداری و تعمیرات نیازمند می شوند. نرم افزار cmms در سازمان ها و شرکت ها این امور را سازماندهی کرده و بصورت سیستم برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات کارآمد و موثر فعالیت های نت را انجام می دهند. نرم افزار نت اطلاعات مورد نیاز را با در نظر گرفتن کیفیت ، به موقع دریافت می کند و واکنش خاص آن را نشان می دهد.

نرم افزار cmms چیست

cmms کوتاه شده عبارت Computerized Maintenance Management System می باشد. سیستم مکانیزه نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه قابلیت اطمینان نرم افزار cmms از کارایی ، تجهیزات و فرآیندهای آن را می دهد. یکی از موضوعات چالش برانگیز برای مدیران در سازمان های بزرگ سازماندهی و مکانیزه کردن فرآیندهای تعمیرات نگهداری با نرم افزار نت است.

نرم افزار cmms | آرین سیستم

نرم افزار cmms | آرین سیستم

شاخص های نگهداری و تعمیرات

با توجه به نیازهای اهداف و استراتژی دوباره طرح ریزی و تلاش برای رسیدن به تضمین بیشتر بیان ارزش ها و عملکرد ، سنجش درست فعالیت ها ، تعیین رابطه ها و مواد مورد نیاز و اولیه لازم است. مدیران از ابزارهای مدیریت عملکرد به نام شاخص های کلیدی استفاده می نمایند تا پس از دانلود نرم افزار cmms ، تعمیرات و نگهداری را با کلیه امور اقتصادی ارزیابی نمایند. شاخص oee یکی از شاخص های تاثیر گذار در بخش خرید و تدارکات داخلی می باشد که کاهش دادن تولید ماشین آلات و افزایش مداوم تولید را به دنبال دارد. در انتهای مقاله برای شما شاخص های خرید نرم افزار نت بیان شده است.

pm مخفف چیست

مخفف pm عبارت Preventive Maintenance است که معنی pm ، نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه می باشد. اصلا بیایید بدانید pm یعنی چه ، نرم افزار pm نگهداری از تجهیزات در دوره های زمانی معین و بر اساس زمانبندی آنها صورت می پذیرد. در این نرم افزار نت ، تجهیزات و دستگاهها بصورت آماده باش هستند و برای به صفر رساندن تعمیرات اضطراری ، توقف های احتمالی و بالا بردن امکان پیش بینی تعمیرات دوره ای و برنامه ریزی شده است.

تعمیر و نگهداری | آرین سیستم

تعمیر و نگهداری | آرین سیستم

اهداف اجرای pm

 • افزایش طول عمر مفید تجهیزات
 • افزایش قابلیت اطمینان دستگاه ها
 • بالابردن کارایی تمامی تجهیزات
 • کنترل توقف ها و جلوگیری از خطاهای بعدی
 • کاهش دادن هزینه های تعمیرات و نگهداری

5 نکته کلیدی قبل از خرید نرم افزار cmms

عوامل کلیدی و اصلی در موفقیت پروژه نرم افزار نت تاثیر گذار هستند. این عوامل نسبت به شرایط و نوع پروژه فرق دارد و در شدت بروز آن نیز تفاوت وجود دارد. یکی از این عوامل به طور مثال عوامل سازمانی است. اما نکته مورد نظر که در اینجا باید برای به حداقل رساندن خطا و شکست پروژه در نظر گرفت ، بررسی عوامل قبل از خرید نرم افزار cmms است که در این قسمت به برخی از این فاکتورها می پردازیم :

 1. نیاز به مشاوره در زمینه نصب و استقرار است

در زمینه نصب نرم افزار CMMS تعدادی از فروشندگان نرم افزار نت وجود دارند که دو نوع مشاوره را ارائه می کنند. و بهتر است در زمان خرید نرم افزار از آن استفاده کنید. گروه اول مشاوره در زمینه بهبود سیستم ، جمع آوری داده ها و ورودی ها و همچنین ممیزی استقرار به طور کلی جنبه کاری سیستم CMMS به کاربر ارائه اطلاعات و مشاوره می دهد. اما گروه دوم در زمینه تکنولوژی برنامه CMMS تمرکز و مشاوره می دهند. و بیشتر در زمینه IT و ارائه راهکارهای نرم افزار نت به کاربران ارائه اطلاعات صورت می گیرد. حال انتخاب با سازمان است که بر اساس نیاز و بلوغ سازمانی خود از یکی یا هر دو گروه مشاوره استفاده کنند.

 1. هزینه آموزش

در گردآوری اطلاعات و آموزش در صورتی که هزینه و زمان کافی برای به کارگیری نرم افزار CMMS وجود نداشته باشد ، کاربری و دریافت نتیجه مطلوب به حداقل می رسد. این در حالی است که تصور مدیران سازمان استفاده و کار بهینه با نرم افزار CMMS است ، چرا که مسئول خرید کاربری سیستم CMMS را ساده اعلام کرده است. مسئولان سازمان همچنین تصور می کنند که تکنسین ها به آسانی می توانند به جمع آوری اطلاعات هم زمان با کار بپردازند. ولی این کار غیر ممکن است و این تصور نادرست موجب استفاده در سطح پایین از نرم افزار نت و شکست در کاربرد آن می شود. جدا از آموزش های لازم که در زمینه کار با نرم افزارCMMS باید به کاربران توسط ارائه کننده نرم افزار داده شود ، سازمان باید برای هر کدام از قسمت ها مانند جمع آوری اطلاعات ، وظایف افراد را تقسیم کند.

 1. سرعت نرم افزار نت

اگر در اسرع وقت کاربران نتوانند اطلاعات خود را وارد نرم افزار cmms کنند ، به مرور زمان تاخیر در ثبت و فرآیندهای پذیرش و حذف برخی از اطلاعات در سازمان حاکم می شود. لذا یکی از روش های ورود اطلاعات با حداقل زمان ، سرعت برنامه cmms است که قبل از خرید این نرم افزار باید به آن نسبت به کاربری سازمان خود توجه شود. این نیاز باید توسط تیم برنامه نویسی cmms pro بررسی شود تا کاربران عملیات مختلف را بر روی نرم افزار نت با حداکثر سرعت و حداقل زمان انجام دهند و در نتیجه  رضایت کاربر افزایش پیدا می کند.

 1. ترکیب سیستم مکانیزه مدیریت نت ، نامنظم است

از آن جایی که یک سری از سیستم های cmms بر اساس بودجه و نیاز سازمان طراحی نمی شود ، به طور منظم بین درخواست و داده های کار و انبار ، اطلاعات جمع آوری نمی شود و نیاز است تا به صورت مکرر پشتیبانی امور دفتری انجام شود. و این روند نتیجه ای جز شکست در مدیریت نرم افزار نت نخواهد داشت. بنابراین قبل از خرید برنامه cmms باید در خصوص نوع و روال کار نگهداری و تعمیرات به ارائه کننده سیستم cmms اطلاعاتی داده شود تا بر اساس نیاز و کاربری سازمان ، نرم افزار cmms با طراحی مورد نیاز به شما ارائه شود.

 1. پذیرش کافی توسط سازمان وجود ندارد

گاهی واحد نت احساس نیاز به نرم افزار نت برای انجام بهتر و نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سازمان می کند ولی با مشکل عدم پذیرش کافی توسط مدیران سازمان روبه رو می شود. یکی از دلایل این امر شاید به دلیل برداشت نادرست نیاز محض نت به ابزار نگهداری و تعمیرات است و به عنوان ابزار مدیریتی دیده نمی شود و یا اینکه نرم افراز cmms بر مدیریت تمرکز ندارد و فقط مربوط به نگهداری است. با آموزش و مشاوره های های لازم از طریق کارشناسان ارائه کننده نرم افزار cmms به مدیران ، ارزش یک سیستم cmms خوب برای جمع آوری داده ها برای آن ها مشخص و این مشکل بر طرف می شود.

چرا نرم افزار تعمیرات و نگهداری آرین سیستم را بخریم

در جهت نگهداری و تعمیرات تجهیزات و با توجه به ارائه تصویری از وضعیت سخت افزاری و تعمیر آن ، وجود یک سیستم نرم افزاری تعمیرات و نگهداری موجب تحلیل واقعی از تعمیرات و تصمیم گیری مدیران نت می شود و در نهایت موجب بهینه کردن توانایی ماشین آلات و رسیدن به افزایش میزان تولید و به حداقل رسیدن خرابی و فرسایش ماشین آلات می شود.

در این راستا تولید و استقرار نرم افزار نت آرین سیستم با هدف بهره برداری از دارایی های فیزیکی در بسیاری از سازمان های بزرگ باعث رضایت مدیران نت در جهت پاسخگویی نیازهای سازمان شده است. شما نیز برای دمو و خرید نرم افزار نگهداری و تعمیرات آرین سیستم می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید تا کارشناسان و مشاوران ما در اولین فرصت شما را راهنمایی کنند.

نرم افزار تعمیرات و نگهداری | آرین سیستم

3 پاسخ
 1. محمدحسین اعتقادی فر
  محمدحسین اعتقادی فر می گوید

  با سلام
  مطالب مفیدی بود تشکر میکنم ازتون ولی بهتره به جای جمله تعمیر و نگهداری کلمه نگهداری رو در اولویت خود قرار بدیم یعنی نگهداری و تعمیرات . شاید مسئله پیش پا افتاده ای باشه ولی اولویت کاری ما در بحث نت نگهداری هستش تا حدالامکان خرابی به صفر نزدیک بشه
  بازم تشکر میکنم از بابت مطالبتون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *