بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

در هر سازمان و شرکتی یکی از مهمترین فعالیت های سازمان حفظ و نگهداری سوابق اموال است و تنوع زیاد در اموال موجب شده در جهت نگهداری تجهیزات و وسایل سازمان با استخدام جمعدار اموال و بهره مندی از امکانات برنامه اموال در هر لحظه متوجه جایگاه وسایل در سازمان شده و همچنین مدیران در هر زمان اطلاعات دقیقی از سرمایه و نیازهای سازمان به دست آورند.

در ادامه به بررسی جمعداری اموال، شرح وظایف جمعدار و کلیه الزامات کنترل اموال خواهیم پرداخت.

جمع دار اموال کیست؟

شخصی که مسئولیت جمعداری اموال را بر عهده می گیرند مامور امینی است که از بین افراد امانت دار و واجد صلاحیت با موافقت مدیران و مسئولین ذیربط برای کنترل اموال انتخاب و تایید می شود. شخصی که برای جمعداری اموال انتخاب می شود مسئول است که تحویل و تنظیم اوراق لازمه کالا را ثبت و مدیریت کند. به طور کلی مسئول جمعداری اموال موظف است از اموال شرکت یا موسسه نگهداری و محافظت کند. پرسنل جمعداری اموال معمولاً فردی جدا از انباردار می باشد و زیر نظر واحد مالی و اداری و در برخی از شرکت ها با هدف پایین آوردن هزینه زیر نظر واحد انبار فعالیت می کند.

 

در تکمیل تعریف جمعدار اموال می توان گفت شرح وظایف جمعدار شامل مواردی همچون گزینه های زیر است:

 • تهیه و تنظیم فرم های حواله، محاسباتی و گزارشات
 • اختصاص و الصاق شماره و برچسب اموال بر روی اموال خریداری شده
 • ثبت مشخصات و حساب کلیه اموال منقول و غیر منقول در سیستم جمعداری اموال
 • تطبیق کالای خریداری شده با لیست انبار و رسیدگی به موجودی انبار
 • تعیین نرخ استهلاک با توجه به فرم های مالیاتی مربوط به استهلاک
 • تجزیه و تحلیل گزارش های نهایی با توجه به خلاصه اطلاعات مالی
 • بررسی قیمت اجناس قبل از خرید و ارائه گزارش آن به مسئول مربوطه خرید
 • تهیه گزارش از موجودی و دلایل اموالی که به هر علتی از بین رفته است و …

برنامه جمعداری اموال چیست و چه کاربردی دارد؟

در یک سازمان داده های مالی و دارایی از مهمترین اطلاعاتی است که تمام حسابداران شرکت سعی می کنند با جمعداری اموال و محاسبات استهلاک بر اساس داده های دارایی، تجهیزات و … کنترل اموال را به نحو احسنت مدیریت کنند. هر چه اطلاعات به موقع و با دقت بیشتری جمع آوری و پردازش شود، خب مطمئناً مدیریت جمعداری اموال مشخص تر انجام و شرکت ها تصمیمات بهتری اخذ می کنند که معمولاً به دلیل نبود نرم افزار جمعداری اموال و انجام فرآیند جمعداری اموال به شکل دستی وقت زیادی از حسابداران گرفته می شود. در حالی که به کمک برنامه کنترل اموال، فرآیند جمعداری اموال با توجه به استانداردهای لازم در تعریف جمعدار اموال انجام می گیرد و محاسبات و گزارشات کاملی از دارایی ها و اموال سازمان در اختیار مسئولین قرار می گیرد.

در کل می توان نتیجه گرفت که سامانه جمعداری اموال یک نرم افزار مکانیزه جهت جمع آوری صورت اموال و دارایی های شرکت با اهداف  و کاربردهای پیاده سازی زیر می باشد:

 • ارائه انواع گزارشات در بازه های مختلف زمانی توسط کارشناس جمعداری اموال
 • تعریف عملکرد اموال هر واحد و ارائه گزارش در خصوص ورود و خروج کالا
 • محاسبه استهلاک اموال بر طبق استاندارد حسابداری
 • تهیه گزارشات اموال مازاد واحدها، انبارها و اموال مفقودی و خراب
 • تعریف و ثبت نرخ استهلاک دارایی
 • امکان تعریف گروه دارایی و زیر گروه های اموال
 • ثبت اطلاعات وضعیت، شماره فاکتور خرید، اطلاعات تماس و … کالای خریداری شده
 • قابلیت تعریف و ارائه گزارشات آماری دسته بندی شده دارایی ها و …
نکات قبل خرید نرم افزار اموال | آرین سیستم

نکات قبل خرید جمعداری اموال

برنامه جمعداری اموال باید داری چه ویژگی هایی باشد؟

یکی از مسائل پیچیده و البته با اهمیت برای مدیران انتخاب یک نرم افزار متناسب با نیازهای جمعداری اموال سازمان است. نرم افزاری که موجب آسان تر شدن رسیدگی به امور مالی و سرعت بخشیدن در این امر می شود. برخی از ویژگی های مورد نظر در انتخاب بهترین نرم افزار اموال که شما در زمان اجرا به آن نیازمند هستید مدیریت موجودی، مدیریت اطلاعات مشتریان، تهیه و دسترسی به گزارشات مالی مورد نیاز مالیاتی و … است. البته نرم افزار باید از پشتیبانی مناسب هم برخوردار باشد، اگر میخواهید بیشتر با کارهایی که توسط کارشناسان استقرار و پشتیبان های نرم افزار در شرکت شما انجام می شود بدانید، حتما مقاله کارشناس استقرار نرم افزار را مطالعه کنید.

به غیر از موارد ذکر شده، در زمان خرید برنامه اموال باید به یک سری از نکات دیگر از جمله موارد زیر توجه کنید:

 • از نرم افزار تخصصی کسب و کار خود استفاده کنید

اولین نکته ای که باید در زمان خرید نرم افزار اموال به آن توجه کنید این است که نسبت به حوزه فعالیت و وسعت کسب و کار خود نرم افزار را تهیه کنید. به طور مثال برای مدیریت اموال و دارایی یک شرکت کوچک لازم نیست یک نرم افزار حرفه ای تهیه کنید. چرا که به غیر از بالا بودن هزینه های خرید سیستم جمعداری اموال حرفه ای نیازمند یک حسابدار با تجربه برای کار با نرم افزار خواهید بود. و در آخر هم با خرید نرم افزار اموال ، پاسخگوی نیازهای اولیه سازمان خود نخواهید بود.

 • نرم افزار اموال دارای انعطاف پذیری باشد

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب و راهکارهای اموال ، قابلیت تغییر و انعطاف پذیری نرم افزار نسبت به نیاز شما است. طراحی نرم افزار کنترل و جمعداری اموال در زمان تولید باید به گونه ای باشد که با کمترین هزینه ، تغییرات خارجی و نیازهای داخلی نرم افزار اموال قابل اعمال باشد. پیش بینی طراحی کامپوننت های معماری و تحلیل نیازمندی ها در زمان تصمیم گیری در مورد معماری سیستم ، باعث می شود انعطاف پذیری مدیریت اموال به حداکثر برسد.

بیشتر مطالعه کنید: 5 نکته قبل از خرید نرم افزار اموال و داراییهای ثابت

 • منطبق با استاندارد های اداره دارایی باشد

از آنجایی که در پایان دوره مالی واحد حسابداری سازمان شما باید گزارشی از معاملات و لیست جمعداری اموال به سازمان امور دارایی ارائه کند. بهترین راه حل خرید سیستم اموال و ثبت و گزارش گیری در نرم افزا اموال است. و ارائه صحیح این گزارشات بر اساس استانداردها و فیلدهای سازمان دارایی می تواند به میزان زیادی تعیین کننده میزان مالیات سازمان باشد. بنابراین در زمان خرید نرم افزار اموال باید به میزان به کارگیری استانداردهای مالی در طراحی و کاربرد نرم افزار توجه کنید.

 • نسبت به بستر نصب و کارکرد دفتر کار خود ، خرید نرم افزار اموال را انجام دهید

یکی از نکات کلیدی در خرید نرم افزار دارایی و اموال اینکه نرم افزار تحت شبکه است یا خیر. یا اینکه بر اساس نیاز و نحوه مدیریت سازمان شما باید برنامه اموال را با کدام امکان تهیه کنید.

فرض کنید شما قصد دارید در دفتر کار خود از سیستم حسابداری اموال استفاده کنید که شما به راحتی با نصب بر روی دستکاپ کامپیوتر اطلاعات را بر روی همان سیستم یا سرور داخلی شرکت ثبت و ذخیره کنید. اما زمانی هست که شما ترجیح می دهید مدیریت اطلاعات مالی خود را در زمان و مکان های مختلف و به طور کلی خارج از شرکت گزارشگیری کنید. در این زمان است که شما باید فاکتور تحت وب بودن را در خرید نرم افزار اموال در نظر بگیرید تا ذخیره اطلاعات بر روی سرور هاست اینترنت انجام گیرد و یا از طریق IP اطلاعات به دیتابیس نصب شده بر روی کامپیوتر در مکان دیگر وصل و منتقل شود.

 • پشتیبانی و خدمات پس از فروش

در مورد نرم افزارهای مالی از جمله خرید نرم افزار اموال ، پشتیبانی و خدمات پس از فروش امری حیاتی در انتخاب و خرید نرم افزار است که باید به آن بسیار توجه کرد. درباره صحت خدماتی که پس از خرید نرم افزار اموال قرار است شرکت فروشنده نرم افزار به شما ارائه کند بهتر است از مشتریان و کاربران آن نرم افزار درباره نحوه پشتیبانی تحقیق کنید.

نکته ای که در زمان عقد قرارداد خرید نرم افزار اموال و دریافت خدمات پس از فروش باید به آن توجه کنید ، دوره پشتیبانی رایگان است که معمولاً به شما تعلق می گیرد ، ولی مدت آن محدود است. بعد از اتمام این مدت بهتر است برنامه جمعداری اموال خود را با پرداخت هزینه پشتیبانی که از طرف سازمان نظام صنفی رایانه تعیین می گردد بیمه کنید تا در صورت بروز مشکل و خطا در نرم افزار ، تیم پشتیبانی سیستم اموال بر اساس تعهد خود اطلاعات شما را در نرم افزار پشتیبانی کند.

کنترل اموال با برنامه جمعداری اموال آرین سیستم

در هر سازمان و شرکتی، اموال جزء دارایی ها و به قولی سرمایه محسوب می شود و تنوع و گستردگی در تعداد و نوع اموال موجب می شود حفظ و نگهداری سوابق اموال هزینه و زمان زیادی از سازمان بگیرد. در حالی که مدیران وظیفه دارند اطلاعات دقیقی از تمام تجهیزات و اموال سازمان خود داشته باشند و حتی بتوانند با دسترسی به اطلاعات جمع داری اموال خسارت، استهلاک اموال، وضعیت فروش و … را محاسبه و در قالب تهیه گزارش های استاندارد و بر اساس بخش نامه و دستورالعمل های کنترل اموال تصمیمات و اقدامات به موقعی را لحاظ کنند.

نرم افزار اموال و دارایی ثابت آرین سیستم طبق آئین نامه قانون محاسبات عمومی کشور جهت مدیریت گردش اموال و با هدف هماهنگی با آخرین بخش نامه های وزارت دارایی طراحی شده است و به مدیران کمک می کند تا لیستی از اموال و دارایی های خود با تمام جزئیات داشته باشند و بدانند چه میزان از دارایی های سازمانشان مستهلک یا خراب شده اند. هیچ چیز مهم تر از حفظ دقیق اسناد دارایی های ثابت هرگز نبوده است و نرم افزار مدیریت دارایی آرین سیستم به بهترین شیوه استاندارد ساخته شده و یک راه حل قابل تنظیم و مقیاس پذیر است که می تواند به عنوان یک راهکار جامع و یکپارچه برای ردیابی دارایی های ثابت در طول چرخه فعالیت سازمان استفاده شود. نرم افزار جمع داری اموال آرین سیستم با نیازهای منحصر به فرد کنترل اموال سازمان شما طراحی شده و کافیست شما بر روی بنر زیر کلیک و یا با شماره 43027-021 تماس بگیرید تا کارشناسان فروش پاسخگوی سوالات شما باشند.

درخواست دمو نرم افزار اموال و دارایی های ثابت

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
تماس جلسه دمو کاتالوگ

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

 • شرایط کاری و نیازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار ArianERP در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره‌وری سازمان به شما ارائه دهیم
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم