مشاوره
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

چگونگی حساب و ثبت مالیات

حساب و ثبت مالیات سند حسابداری خرید و فروش [ارزش افزوده]

حساب و ثبت مالیات چگونه انجام می‌شود؟ هدف تمامی شرکت‌هایی که در حوزه خرید و فروش فعالیت دارند، رسیدن به بالاترین سود و کسب موفقیت در کسب و کار می‌باشد. شرکت‌ها می‌توانند با بررسی و تجزیه و تحلیل گزارشات دریافتی از واحد حسابداری، کسب و کار خود را به بهترین نحوه مدیریت کرده و به اهداف خود دست یابند.

به جهت اهمیت بالای ثبت سند حسابداری خرید و فروش و همچنین محاسبه و ثبت مالیات بر ارزش افزوده، در مقاله به بررسی محاسبه و ثبت‌های مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش کالا پرداخته شده است و در انتهای مقاله نیز یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری مالیات را معرفی کرده‌ایم.

خواندن مقاله حساب و ثبت مالیات را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

مدیران مالی شرکت‌ها
حسابداران و کارشناسان مالی
کارشناسان مالیاتی موسسات

حسابداری خرید و فروش به چه صورت انجام میشه؟

در شرکت‌هایی که حوزه فعالیتشان در زمینه خرید و فروش می‌باشد، حسابداری خرید و فروش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، لذا حساب و ثبت مالیات خرید و فروش‌های انجام شده باید با دقت انجام شود، تا بتوان به آسانی به اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

در حسابداری خرید و فروش کالا، دو نوع سیستم ثبت وجود دارد که شامل سیستم ادواری و سیستم دائمی می‌باشد، در سیستم ادواری، موجودی کالا در طی دوره در دفاتر ثبت نمی‌شود و در پایان سال، موجودی کالا ثبت می‌گردد، ولی در سیستم دائمی، برای هر فرآیند خرید و فروش، حساب موجودی کالا در دفاتر ثبت می‌گردد.

موضوع مهمی که در حساب و ثبت مالیات باید به آن توجه کرد، نوع فروش می‌باشد. فروش کالا در شرکت‌های بازرگانی به صورت یکی از حالت‌های ذکر شده در تصویر زیر می‌باشد که در ادامه مقاله، هر یک از این انواع فروش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

حساب و ثبت مالیات انواع کالا در موسسات

انواع فروش که در شرکت‌های بازرگانی اتفاق می‌افتد

فروش نقدی

اولین نوع فروشی که قرار است آن را توضیح دهیم، فروش نقدی می‌باشد. طبیعتا با این نوع فروش کاملا آشنا هستید و در زندگی روزمره خود بارها از آن استفاده می‌کنید. فروش نقدی یکی از انواع روش‌های فروش می‌باشد که در آن، خریدار همزمان با تحویل کالا از فروشنده، بهای کالا را نیز پرداخت می‌کند.

فروش امانی

گاهی بعضی از واحدهای تولیدی به جای فروش مستقیم کالا آن را به صورت امانی در اختیار شخص حقیقی یا حقوقی دیگر قرار می‌دهند، تا آن فرد به نیابت از آن‌ها، کالا را به فروش برساند. این عمل واحد تولیدی، همان فروش امانی می باشد.

در فروش امانی، به طرفی که کالا را به طور امانی به شخصی دیگر ارسال می‌کند، آمر گفته می‌شود، همچنین به شخصی که کالای امانی را دریافت می‌کند تا به فروش برساند، حق العمل کار گفته شده و کالایی که توسط آمر ارسال می‌گردد، کالای امانی نام دارد.

فروش نسیه

فروش نسیه به این معنی می‌باشد که خریدار، کالای مورد نظر را بدون پرداخت بهای آن، از فروشنده تحویل می‌گیرد. در فروش نسیه، خریدار و فروشنده در مورد زمان و نحوه پرداخت بهای کالا با هم توافق می‌کنند.

فروشنده می‌تواند مبلغ فروش را در یک زمان توافق شده به صورت یکجا دریافت کند و یا بر اساس توافق انجام شده، فروش اقساطی انجام داده و بهای کالا را در چند قسط دریافت کند.

فروش با دریافت فاکتور پیش پرداخت

در برخی از شرکت‌ها، شرایطی پیش می‌آید که شرکت، موقع فروش کالا قبل از تحویل دادن کالا یا خدمت به خریدار، بهای آن را دریافت می‌کند، این مبلغ دریافت شده، پیش دریافت نام دارد. مشتری، فاکتور پیش پرداخت را قبل از تحویل کالا یا خدمت به فروشنده ارائه می‌دهد و فروشنده در آینده، کالا را برای مشتری ارسال می‌کند.

ثبت سند حسابداری خرید و فروش

ثبت سند حسابداری خرید و فروش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، لذا باید در هنگام ثبت سند دقت کافی داشته باشید. در تصویر زیر نحوه ثبت سند حسابداری فروش کالا در انواع مختلف فروش بیان شده است.

 

خوب است در این قسمت شما را با پخش مویرگی آشنا کنیم. یکی از روش‌های پخش کالا، پخش مویرگی می­‌باشد. در این روش، پخش کالا در شبکه گسترده‌ای انجام می­‌گیرد، تا کالای تولید شده در سطح وسیعی به دست خریدار برسد.پخش مویرگی از طریق دفتر مرکزی و یا به وسیله نمایندگی‌ها و شعبه‌ها انجام می‌­گیرد. حسابداری پخش مویرگی با استفاده از نرم افزار پخش مویرگی قابل انجام است. برای اطلاعات بیشتر مقاله فروش مویرگی چیست را مطالعه کنید.

حساب و ثبت مالیات در حالت‌های مختلف

ثبت‌های رویدادهای خرید و فروش در موسسات

ثبت سند در حالت فروش امانی:

  • موقع ارسال کالا به حق العمل کار:

کالای امانی (بدهکار)

کالای ارسالی (بستانکار)

  • موقع فروش کالا و ارسال صورتحساب به آمر توسط حق العمل کار:

حق العمل کار (بدهکار)

کالای امانی (بستانکار)

  • دریافت مبلغ فروش پس از کسر هزینه‌ها و حق العمل کاری:

موجودی نقد و بانک (بدهکار)

حق العمل کار (بستانکار)

تعریف مالیات بر ارزش افزوده

همانطور که می‌دانید، مالیات یکی از منابع درآمد دولت می باشد. مالیات به دو دسته مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم، تقسیم بندی می‌شود، مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات‌های غیرمستقیم است که مصرف کننده نهایی به خزانه دولت واریز می‌کند.

در واقع مالیات بر ارزش افزوده، بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات خریداری شده و ارزش کالاها و خدمات ارائه شده در یک دوره معین تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال فرض کنید بهای تمام شده کالایی 50.000 ریال می‌باشد که این کالا پس از طی مراحل تولید، به ارزشی معادل 100.000 ریال به دست مصرف کننده نهایی رسیده است.

در واقع این کالا در طی مراحل مختلف تولید، پنجاه هزار ریال افزایش ارزش داشته که به آن ارزش افزوده گفته می‌شود، برای این مبلغ ارزش افزوده در مراحل مختلف تولید، مالیاتی وضع می‌گردد که مالیات بر ارزش افزوده نام دارد. مصرف کننده نهایی مسئول حساب و ثبت مالیات و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به خزانه دولت می‌باشد.

مالیات بر ارزش افزوده 1402 چند درصد است؟

مبلغ مالیات بر ارزش افزوده سالانه توسط سازمان امور مالیاتی در ابتدای سال اعلام می‌گردد. در سال 1402 بر طبق قانون، مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد می‌باشد، اما برای برخی از کالاها و خدمات خاص مانند قند، شکر، برنج، داروهای کمیاب نرخ‌های متفاوتی برای مالیات بر ارزش افزوده اعلام شده است.

همچنین برخی دیگر از کالاها و خدمات نیز از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند که در ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، فهرست این کالاها بیان شده است، لذا باید موقع حساب و ثبت مالیات به نرخ مالیات کالاها دقت نمود.

حسابداری خرید و فروش با مالیات بر ارزش افزوده چگونه است؟

بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، خریداران و فروشندگان باید مالیات بر ارزش افزوده را برای کالاهایی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند، دریافت و پرداخت نمایند.

حسابداری خرید و فروش با مالیات بر ارزش افزوده به این صورت است که باید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده محاسبه گردیده و تحت سرفصل جداگانه ثبت گردد. حساب و ثبت مالیات بر ارزش افزوده به شرح موارد زیر می‌باشد.

ثبت سند حسابداری خرید و فروش با ارزش افزوده 9%

مالیات سند حسابداری خرید و فروش با ارزش افزوده 9% به این صورت می‌باشد که، مالیات بر ارزش افزوده خرید در سرفصل “سایر حساب‌های دریافتنی” و  مالیات بر ارزش افزوده فروش در سرفصل “سایر حساب‌های پرداختنی” ثبت می‌گردد. سند حساب و ثبت مالیات خرید و فروش با ارزش افزوده به شرح زیر می‌باشد:

  • سند حسابداری فروش با ارزش افزوده:
ردیف بدهکار  بستانکار
1 موجودی نقد
2 فروش کالا
3 سایر حساب‌های پرداختنی – ارزش افزوده
  • سند حسابداری خرید با ارزش افزوده:

خرید کالا (بدهکار)

سایر حسابهای دریافتنی – ارزش افزوده (بدهکار)

موجودی نقد (بستانکار)

فرمول محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران

همانطور که گفته شد نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد می‌باشد که بر طبق فرمول تصویر زیر محاسبه می‌شود.

حساب و ثبت مالیات با فرمول

فرمول مالیات بر ارزش افزوده در ایران

روش محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در ایران به این صورت است که هر شرکتی که در حوزه خرید و فروش فعالیت می‌کند، موقع خرید کالا علاوه بر پرداخت بهای کالا، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده کالا را نیز به فروشنده پرداخت می‌کند و موقع فروش کالا نیز علاوه بر دریافت بهای تمام شده کالای فروش رفته، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده کالا را نیز دریافت نموده و حساب و ثبت مالیات را انجام می‌دهد.

در پایان هر فصل از سال، فهرست معاملات باید در قالب اظهارنامه ارزش افزوده در مهلت قانونی که تا 15 روز پس از پایان فصل می‌باشد، به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد، همچنین مبالغ دریافت و پرداخت شده بابت مالیات بر ارزش افزوده تهاتر گردد.

در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده بیشتر از مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده باشد، باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت گردد و اگر مالیات بر ارزش افزوده پرداختی بیشتر از مالیات بر ارزش افزوده دریافت شده باشد، در این صورت می‌توان مقدار اضافی را به دوره مالی بعد موکول کرده و یا از سازمان امور مالیاتی استرداد نمود.

مزایای ثبت حساب و ثبت مالیات خرید و فروش با ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع کسب درآمد دولت می‌باشد که باید به درستی و با دقت ثبت گردد. مبلغ مالیات بر ارزش افزوده بر اساس مبالغ خرید و فروش که در فاکتور ثبت می‌شود، محاسبه می‌گردد.

از جمله مزایای ثبت سند حسابداری خرید و فروش با ارزش افزوده این است که اگر امور حساب و ثبت مالیات خرید و فروش با ارزش افزوده، در دفاتر و نرم افزار حسابداری به صورت دقیق انجام شده و ثبت حسابداری صحیحی صورت پذیرد، در این صورت کنترل حساب‌ها و امور حسابرسی به راحتی انجام خواهد گرفت، لذا می‌توان امور مالی کسب و کار خود را به بهترین نحو مدیریت کرد.

بهترین نرم افزار برای حساب و ثبت مالیات

به دلیل اهمیت بالای حساب و ثبت مالیات در حسابداری، باید دقت کافی برای ثبت سند حسابداری خرید و فروش داشته باشید، لذا باید از بهترین نرم افزار حسابداری برای محاسبه و ثبت مالیات استفاده کنید؛ چرا که با استفاده از بهترین نرم افزار حسابداری می‌توانید محاسبات را با سرعت و دقت کافی انجام داده و گزارشات مالی دقیقی را دریافت کرده و به سازمان امور مالیاتی ارسال کنید.

نرم افزار ERP ابری یا ERP Cloud سیستم جامع مدیریت یکپارچه منابع سازمانی مستقل از بستر سخت افزاری است. در واقع در این سیستم، کلیه منابع تحت کنترل، بدون نیاز به سرور و تجهیزات سخت افزاری و تنها از طریق بستر اینترنت قابل مدیریت هستند.(شاید علاقه‌مند باشید: erp چیست؟)

چرا نرم افزار حسابداری آرین سیستم بهترین گزینه موجود است؟

یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری و ثبت مالیات، نرم افزار حسابداری آرین سیستم می‌باشد، نرم افزار حسابداری آرین سیستم متناسب با کسب و کار شما طراحی گردیده است و این ویژگی را دارد که ضمن رعایت اصول حسابداری و ثبت دقیق و سریع اطلاعات مالی، ثبت حقوق و دستمزد، گزارشات مالی دقیقی جهت ارسال به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌دهد. اگر کسب و کار کوچکی دارید و پرداخت هزینه در قبال نرم افزارهای حسابداری برایتان دشوار است، می‌توانید از نرم افزار حسابداری رایگان استفاده کنید.

شما می‌توانید با خرید نرم افزار حسابداری آرین سیستم و استفاده از آن، کلیه امور مالی شرکت خود را به طور کاملا یکپارچه، دقیق و سریع مدیریت کنید.

نتیجه گیری
حساب و ثبت مالیات در هر سازمان و موسسه‌ای بسیار مهم می‌باشد، بنابراین باید با دقت و آگاهی کافی محاسبه و سند حسابداری آن در دفاتر شرکت به طور صحیح ثبت گردد تا بتوانید طی گزارشات ارائه شده حسابداری خرید و فروش موسسه خود را به بهترین شکل انجام دهید.

به دلیل اهمیت زیاد مالیات بر ارزش افزوده، شرکت‌ها باید با نحوه محاسبه و ثبت حساب و مالیات آشنایی کافی داشته باشند، تا بتوانند با استفاده از بهترین نرم افزار حسابداری، ثبت صحیح و دقیقی را انجام دهند. در پایان مقاله اگر سوالی بدون جواب برایتان مانده بود، در قسمت دیدگاه یادداشت نمایید تا پاسخ دهیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!