تماس
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده در نرم افزار حسابداری فروش

حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده در نرم افزار حسابداری فروش

حساب و ثبت مالیات بر اساس باور اقتصاددانان اهمیت ویژه ای در چرخه و حیات اقتصادی کشور دارد. انگیزه های سرمایه گذاری با اخذ مالیات بر ارزش افزوده افزایش پیدا می کند و مانع از انتقال سرمایه به بخش خدماتی می گردد. در فرآیند تولید از کارخانه تا محل فروش به صورت مرحله ای حساب و ثبت مالیات بر ارزش افزوده اخذ ، و بر خلاف مالیات بر فروش که به صورت انباشته مرحله ای مالیات دریافت می شود ، محاسبه مالیات به صورت جدا از قیمت اصلی کالا است.

با توجه به اثرات و اهمیت ثبت فروش مالیات بر ارزش افزوده در حسابداري فروش ، به شکل اجمالی مروری بر روند ثبت های حسابداری فروش و مزایای آن خواهیم داشت.

حسابداری خرید و فروش

واحدهای تجاری در خرید و فروش کالا ، روش های گوناگونی را برای برنامه ريزي فروش خود به کار می گیرند. بنابراین خواسته هر شرکتی برای حساب و ثبت مالیات ، کار با نرم افزار فروش با توانایی محاسبه و ثبت فروش مالیات بر ارزش افزوده اجناس است.

این نکته را باید در نظر گرفت که صرفاً فروش به یک روش محدود نمی شود و ممکن است به صورت ترکیبی از دو روش انجام و حساب و ثبت مالیات آن در نرم افزار خرید و فروش انجام شود. ثبت های حسابداری فروش بر اساس یکی از روش های ممکن در سیستم حسابداری فروش به شرح زیر انجام می شود.

فروش نقد :

در زمان معامله و تحویل کالا به صورت نقد بهای کالا از مشتری دریافت می شود.

فروش نسیه :

در زمان تحویل کالا به مشتری ، توافقی مبنی بر تعهد مشتری صورت می گیرد که در زمان معینی وجه کالا را پرداخت کند.

فروش از روش پیش دریافت :

مبلغی از خریدار طبق قرارداد و قبل از تحویل کالا دریافت می شود که این مبلغ ممکن است معادل کل بهای کالا یا بخشی از آن باشد و به عنوان مبلغ پیش دریافت در نرم افزارهای فروش به ثبت می رسد.

فروش اقساطی :

در زمان معامله خریدار کالا را دریافت و تعهد می کند که در سررسیدهای مشخص که با فروشنده به توافق رسیده ، بهای کالا را به صورت اقساط پرداخت کند.

فروش امانی :

در این روش از آموزش حسابداری فروش باید گفت ، اگر مالک کالا به شخص دیگری کالایی را برای فروش ارسال کند و به نیابت از مالک کالا اجناس را به فروش برساند ، باید طبق توافق اولیه درصدی از مبلغ فروش را به عنوان کارمزد به مالک کالا پرداخت کند.

فرمول محاسبه مالیات بر ارزش افزوده | آرین سیستم

فرمول محاسبه مالیات بر ارزش افزوده | آرین سیستم

فرمول محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده چند سالی است که در سطوح مختلف واحد اقتصادی با اضافه شدم به رقم نهایی خرید کالا و خدمات در 4 سرفصل مجزا و تعریف شده زیر قابل محاسبه است :

 • ثبت مالیات خرید
 • ثبت مالیات فروش
 • حساب عوارض خرید
 • حساب عوارض فروش

در حال حاضر نرخ ارزش افزوده 9% است که در زمان تعیین قیمت کالا و خدمات به بهای تمام شده آن اضافه و محاسبه ، و در نهایت از خریدار کالا و خدمات اخذ می شود. فروشنده نیز موظف است هر سه ماه ظرف مدت حداکثر 15 روز مبلغ ارزش افزوده را به اداره امور مالیاتی پرداخت کند. در کل حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده فروش کار سختی نیست و می توان فقط به قیمت اعلام شده به مشتری 9 درصد اضافه و از مشتری دریافت کرد.

اما در نرم افزار حسابداری فروش لازم است بر اساس کدینگ حسابداری حسابها و اسناد دریافتی و همچنین حساب معین و تفصیلی ثبت انجام شود. به طور کلی محاسبه مالیات ارزش افزوده بر اساس ثبت های زیر در دفاتر و برنامه فروش هر یک از شرکت ها انجام می شود.

شرکت الف

 • در زمان فروش کالا :

بدهکار : حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری – حساب های دریافتنی تجاری

بستانکار : فروش و درآمد – فروش

بستانکار : سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش

 • در زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فروش :

بدهکار : سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

بستانکار : موجودی نقد و بانک – بانک های ریالی

 توزیع کننده ب

 • در زمان خرید :

بدهکار  : خرید

بدهکار : سایر حساب های دریافتنی – مالیات بر ارزش افزوده خرید

بستانکار : حساب ها و اسناد پرداختنی تجاری – حساب های پرداختنی  تجاری

 • در زمان فروش :

بدهکار : حساب های و اسناد دریافتنی تجاری – حساب های دریافتنی تجاری

بستانکار : فروش و درآمد – فروش

بستانکار : سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

 • در زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده :

بدهکار : سایر حساب های پرداختنی – مالیات بر ارزش افزوده فروش

بستانکار : سایر حساب های دریافتنی – مالیات بر ارزش افزوده خرید

بستانکار : موجودی نقد و بانک – بانک های ریالی

مزایای ثبت حسابداری خرید و فروش با ارزش افزوده

همان طور که تا این قسمت از مقاله در جریان قرار گرفتید ، نوعی از مالیات عام که بر عموم خدمات  و کالا ها به صورت چند مرحله ای تعلق می گیرد ، مالیات بر ارزش افزوده است و طی مراحل مختلف تولید و فروش کالا با اضافه شدن به ارزش واقعی کالا محاسبه می شود.

اما از آنجایی که حجم ارزش افزوده در یک بنگاه اقتصادی با تولید ملی برابری می کند ، در واقع می توان گفت به عنوان تولید ناخالص ملی مزایایی را برای تولید در بر خواهد داشت.

 • به منظور پاسخگویی به هزینه دولت باعث درآمدزایی جدید می شود.
 • ایجاد تحول و نوسازی نظام مالیاتی
 • حداقل تاثیرات منفی

جمع بندی حساب و ثبت مالیات

 1. یکی از انواع ثبت مالیات فروش در حساب و ثبت مالیات که در هر مرحله از تولید بر اساس درصدی اخذ می شود ، مالیات بر ارزش افزوده است.
 2. بر اساس سه نوع مالیات بر ارزش افزوده تعریف شده در حساب و ثبت مالیات ، وسیع ترین پایه مالیاتی به نوع تولیدی و کم ترین به نوع مصرفی تعلق دارد. در تولید خالص ملی نیز مالیات بر ارزش افزوده درآمدی تاثیر گذار است.
 3. کاهش فشار مالیاتی بر سرمایه گذاری و تولید از مهم ترین دلایل اجرا و ثبت مالیات ارزش افزوده خرید در افزایش کارایی نظام مالیاتی است.

 

دانلود PDF |حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده در نرم افزار حسابداری فروش

دانلوددانلود این مقاله : حساب و ثبت مالیات ارزش افزوده در نرم افزار حسابداری فروش
فرمت : PDF حجم 1 مگابایت

[av_one_fourth av_uid=’av-k5w4gy’]

[/av_one_fourth]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!