بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

تفاوت bpm با bpms در چیست؟ امروزه کسب و کارها به دنبال راه­ ها و روش­ های بهبود فرآیندها و مدلسازی عملکرد سازمانی هستند. سیستمی که بتوانند به کمک آن تجزیه و تحلیل مدیریتی بهتری از کسب و کار خود داشته باشند و به طور کلی با فرآیند مدیریت کسب و کار (bpm) و ابزارهایی که در علم مدیریتی به آن bpms می گویند، درک بهتری برای تصمیم گیری و در صورت لزوم تغییرات روش کار داشته باشند.

از ابزارهای کاربردی و استاندارد بر اساس فناوری اطلاعات می توان به نرم افزار erp و نرم افزار bpms با وجود ناشناخته بودن در کسب و کار و در جهت برنامه ریزی منابع سازمانی اشاره کرد. . با این توصیفات و اهمیت آن در پیشرفت کسب و کار، هنوز 30.6% از مدیران از تفاوت bpm با bpms اطلاع ندارند و حتی گاهی عملکرد آن را با نرم افزار erp یکسان می دانند. در ادامه به بررسی تفاوت bpm با bpms و مقایسه bpms و erp می پردازیم.

دلایل تفاوت bpms و erp چیست؟

با وجود مزایا و امکانات اگر بخواهیم مقایسه bpms و erp را بررسی کنیم باید گفت فرق bpms با erp به عنوان دو سیستم پر کاربرد مدیریت فرآیندهای اداری در طرح ریزی فرآیند اجرایی است.   با توجه به نیاز سازمان bpms نرم افزار قابل طراحی برای گردش کار است. در حالی که از نرم افزار erp به عنوان یک برنامه از قبل طراحی شده استفاده می شود که قابلیت طراحی و فرآیندسازی آن صفر است و باید پارامترهای قابل انعطاف و انطباق با فرآیندها و نیاز سازمان را داشته باشد تا کاربران راحت تر بتوانند ارتباط و دسترسی داشته باشند.

نرم افزار bpms در واقع یک فرآیندسازی سازمانی بر اساس گردش کار سازمان می باشد و ERP یک نرم افزار پشتیبان کننده از اعمال فرآیندسازی است. BPMS فرآیند سفارش است، در حالی که ERP برای حوزه کاری خاص طراحی می شود. در نهایت در مقایسه bpms و erp به این نتیجه خواهیم رسید که دو نرم افزار erp و bpms نقش مکمل همدیگر را دارند و عملکرد و خلاء فرآیندهای سازمانی را پوشش دهی می کنند و به هیچ وجه با هم تضادی ندارند.

تفاوت bpm با bpms

بعد از مقایسه bpms و erp این بار نوبت به بیان تفاوت bpm و bpms می رسد. در ابتدا در تعریف این دو می توان گفت bpm یک اصطلاح مدیریتی در کسب و کار می باشد که شامل کنترل و به کارگیری تکنیک­ های نظارت، پیگیری و آنالیز فرآیندهای کسب و کار می باشد و در مسیر فناوری اطلاعات و بهبود فرآیندهای سازمانی، فرآیندهای تجاری را آنالیز می کند و bpms در واقع به ابزارهای مدیریت کسب و کار اشاره دارد که بر اساس علائم و نمادهای گرافیکی استاندارد و مهم فرآیندهای کسب و کار طراحی شده است. bpm به طور کلی به چهار مرحله زیر تقسیم می شود که سیستم های bpms با رعایت این مراحل کسب و کار طراحی شده است :

  1. طراحی فرآیند
  2. اجرای فرآیند
  3. پایش فرآیند
  4. بهبود فرآیند

به طور کلی از تفاوت bpm با bpms اینگونه می توان نتیجه گرفت که هدف از bpm بهبود فرآیند سازمانی با استفاده از الگوهای مدیریتی و فناوری اطلاعات است و bpms نیز با یک تحول سازی در کسب و کار و با طراحی سیستم ­های مدیریتی همچون پیاده سازی نرم افزار bpms تا رسیدن به این هدف نقش مکملی ایفا می کند.

دانلود PDF | تفاوت bpm با bpms و erp در چیست؟

دانلوددانلود این مقاله : دانلود مقاله
فرمت : PDF حجم 1 مگابایت

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
تماس جلسه دمو کاتالوگ

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

  • شرایط کاری و نیازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم
  • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم
  • بر اساس تجربه موفق نرم افزار ArianERP در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره‌وری سازمان به شما ارائه دهیم
  • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم