نحوه محاسبه تسعیر ارز و ثبت سند حسابداری تسعیر ارز | آرین سیستم

نحوه حسابداری نرخ تسعیر ارز به زبان ساده چیست؟

اغلب نیاز است برای معامله با سازمان های دیگر در خارج از کشور از پول رایج آن کشور استفاده کنیم ، پس لازم است اطلاعات مربوط به عملیات ارزی که واحد پولی غیر از واحد پول اصلی گفته می شود را دانست. در آغاز کار باید دانست که تسعیر ارز چیست و نحوه محاسبه تسعیر ارز با نرم افزار حسابداریبه چه صورت انجام می پذیرد ، اگر محاسبات معاملات به ریال حساب گردد تبدیل معاملات ارزی به واحد پولی ریالی را تسعیر می نامند. از مسائل حائز اهمیت در حسابداری نحوه محاسبه نرخ تسعیر ارز است که اثر حاصل از تغییرات نرخ ارز در عملیات مالی بوسیله سیستم حسابداری کشف و بررسی می شود.

ثبت حسابداری تسعیر ارز چگونه میباشد؟

برای ثبت تسعیر ارز ، در تاریخی که معامله انجام شده ، در ابتدا ثبت اولیه معامله ارزی بر اساس نرخ ارز به ریال و در ادامه در برنامه حسابداری بر مبنای نوع معامله که فروش یا خرید بوده ، ثبت می شود. با نرم افزار حسابداری ارزی به راحتی می توانید کارهای حسابداری خود را محاسبه و از نحوه ثبت سند حسابداری تسعیر ارز مطلع شوید. در ویدئویی که برای شما تدارک دیده ایم می توانید جزئیات بیشتری در رابطه با روش های حسابداری تسعیر ارز به زبان ساده بیاموزید و بطور کامل با استاندارد 16 حسابداری آشنا شوید. به کمک این ویدئو میتوانید در چند دقیقه، با روش های محاسبه و نحوه حسابداری تسعیر ارز آشنا شوید.

 

به طور مثال

برای اینکه بدانید تسعیر نرخ ارز چیست به مثال زیر توجه فرمایید :

شرکت A یک شرکت داخلی می باشد.

شرکت B یک شرکت خارجی می باشد.

شرکت A فروش کالا با نرخ ارز 1000 دلار با شرکت B به صورت نسیه انجام می دهد. در تاریخ انجام معامله نرخ دلار 30000 ریال بوده است. ثبت این معامله ارزی در دفاتر حسابداری شرکت A به شکل زیر خواهد بود :

حساب دریافتی شرکت B : 30،000،000

    فروش : 30،000،000

بابت فروش کالا به شرکت B 1000 دلار

حتما بخوانید: چگونه با سرعت بالا محاسبات تسعیر ارز را با کامپیوتر انجام دهیم؟

در صورت تغییر نرخ ارز ، تسعیر ارز در حسابداری به صورت زیر ثبت می شود :

در ادامه مثال معامله شرکت A و B در تاریخی که تسعیر ارز ثبت شد ، نرخ ارز 35000 ریال بوده است. چون که فروش در ترازنامه حساب دریافتی ثبت می شود و حساب دریافتی جزء اقلام پولی در نظر گرفته شده است ، بنابراین باید با تاریخ ترازنامه ، مجدد تسعیر محاسبه شود.

5000000 = (30000 – 35000 ) * 1000

اگر شرکت A قصد تسویه حساب داشته باشد با محاسبه تسعیر جدید باید 5000000 ریال بیشتر پرداخت کند و به شکل زیر در اسناد حسابداری ثبت می شود :

حساب دریافتی شرکت  A 5000000

    سود ( زیان ) ناشی از تسعیر ارز 5000000

مواردی که باید در ترازنامه تسعیر ارز در نظر گرفته شود :

اقلام پولی : اقلام پولی همانند دارایی ها و بدهی ها و پول نقد ( بانک ) که قرار است با مبلغ مشخصی از وجه نقد دریافت یا پرداخت شود ، با نرخ ارز در تاریخی که ترازنامه تنظیم می شود دوباره تسعیر ( تبدیل واحد ارزی ) انجام می شود و امکان تفاوت در نرخ تسعیر ارز وجود دارد.

اقلام غیر پولی : با نرخ ارز در زمانی که معامله ارزی انجام می شود تسعیر انجام می گیرد و تفاوتی در نرخ نسعیر ارز مشاهده نمی شود.

نمونه ای از اقلام پولی :

 • موجودی نقد
 • سپرده ای کوتاه مدت
 • اوراق مشارکت

نمونه ای از اقلام غیر پولی :

 • موجودی کالا
 • پیش پرداخت
 • پیش دریافت
نحوه محاسبه سود و زیان تسعیر ارز | آرین سیستم

نحوه محاسبه سود و زیان تسعیر ارز | آرین سیستم

نحوه محاسبه سود و زیان تسعیر ارز به چه صورت است؟

در صورتی که نرخ تسعیر دلار در تاریخ پرداخت بدهی ارزی ، کمتر از نرخ تسعیر دلار در تاریخ معامله باشد ، شرکت تجاری موفق به سود حاصل از تسعیر ارزی می شود و بالعکس.

اگر مانده محاسبات تسعیر باعث سود شود ، حساب سود تسعیر ارز ، بستانکار و اگر مانده محاسبات باعث زیان شود ، حساب سود تسعیر ارز ، در نرم افزار حسابداری مالی بدهکار ثبت می شود.

روش های مختلف تسعیر ارز چیست؟

 • از ابتدای سال تا پایان سال با یک نرخ محاسبات ارز را ثبت و در پایان سال مانده های ارز را تسعیر و سود و زیان محاسبه می شود. این روش آسان ولی به دلیل تغییر نرخ ارز ریسک بالایی دارد.
 • در ابتدای هردوره مالی مشخص یا ابتدای هر ماه نرخ ارز را تغییر داده و با نرخ جدید عملیات تسریع ارز انجام می شود.
 • به صورت روزانه نرخ ارز را مشخص و عملیات تسعیر ارز انجام می شود و نسبت به دو روش قبلی ریسک کمتر و محاسبات دقیق تر انجام می شود.

با استاندارد 16 حسابداری بیشتر آشنا شوید

استاندارد 16 حسابداری ، استاندارد تسعیر ارز می باشد که برای بازخورد تغییرات نرخ ارز بیان شده است و امری ضروری در نرم افزار حسابداری چند ارزی برای نحوه محاسبه تسعیر ارز به شمار می آید.

برای اطلاع از اینکه نرخ تسعیر ارز چیست به بیان مطالب این استاندارد طبق زیر می پردازیم :

 • مقدمه : یک بخش در سازمان به دو صورت معاملات ارزی و ارتباط برون سازمانی عملیات خود را انجام می دهد ، عکس العمل معاملات ارزی و فعالیت خارجی با تبدیل عملیات ارز به واحد پولی ریالی و دقت به نحوه محاسبه تسعیر ارز انجام می پذیرد که از مسائل مهم دانستن نحوه محاسبه تسعیر ارز و اثر حاصل از تغییرات ارزی است.
 • حوزه کاربرد : استاندارد ملزم به اجرا در موارد زیر است :
 • تسعیر گزارش های مالی فعالیت خارجی و معاملات ارزی
 • دسته بندی فرق تسعیر در آن دسته از بدهی های بخش خارجی مجزا که سرپوشی برای سرمایه گذاری خام به حساب می آیند.
 • در نظر نگرفتن تجدید گزارش های مالی از ریال به واحد دیگر پولی
 • اصطلاحات : توضیح اصطلاحاتی که در نحوه محاسبه تسعیر ارز به کار رفته است.
 • فعالیت خارجی : یک بخش تجاری فرعی ، غیر مستقل و شراکت داده شده که کارهای آن در خارج از کشور مدیریت می شود.
 • بخش خارجی مجزا : فعالیت های خارجی که به کارهای انجام شده در آن بخش تجاری تعلق نمی گیرد.
 • نرخ تسعیر ارز بانک مرکزی : نرخ واگذاری دو واحد پولی بهم که دربرگیرنده کلیه نرخ های رسمی و قراردادی است.
 • صورت های مالی عملیات خارجی :
 • طبقه بندی عملیات خارجی : بحث مهم در طبقه بندی صورت های مالی خارجی این است که چه نرخ هایی باید تسعیرشود و این تغییرات در صورت هایی مالی چگونه شناسایی و چه تاثیری در سود وزیان خواهد داشت. این روش به عملیات تسعیر و تامین کالا از واحد تجاری که گزارش شده و عملیات خارجی وابسته است.
 • عملیات خارجی لایتفک از عملیات واحد تجاری گزارش گر: در این بخش تنها کالاهایی که از واحد تجاری گزارش گر اعلام می شود بفروش می رساند و عواید این فروش را به واحد تجاری گزارش گر اعلام وثبت می کند.

دانلود مقاله حسابداری نرخ تسعیر ارز

دانلود دانلود فایل مقاله نحوه حسابداری تسعیر ارز : دانلود مقاله

فرمت : PDF  – حجم فایل 1 مگابایت

28 پاسخ
 1. ناهید
  ناهید می گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  من به یه مشکلی برخوردم اگر کمکم کنید ممنون میشم
  ما 15،022.388 دلار با نرخ 6700 تومان هزینه کردیم به 16000 دلار با نرخ 6100 تومان صورتحساب دادیم. حالا ما از نظر دلاری 978 دلار سود داشتیم ولی از نظر ریالی 3،050،000 تومان ضرر داشتیم. این توجیهی داره که بشه سود دلاری و زیان ریالی رو به هم مچ کرد؟

  پاسخ
  • کیوان کریمی
   کیوان کریمی می گوید

   خیر
   زیرا طبق قانون تحریر دفاتر قانونی معامله در تاریخ روز انجام خواهد شد و مبنای معامله ریال می باشد شما میتوانید مانده دلاری خور را پایان سال تسعیر و سود و زیان آن را شناسایی کنید

   پاسخ
 2. رویا
  رویا می گوید

  سلام عذر میخوام ما تو صندوق ارزی شرکت بصورت نقدی ارز یورو داشتیم برای افتتاح یک حساب ارزی مبلغ 100 یورو از این صندوق برداشت و به حساب بانکی ارزی جدید واریز کردیم همون روز، این گردش و ثبت مالی نیازی به ثبت سند تسعیر داره؟
  چون هیچ ارزی تبدیل نشده اما تو سیستم شایگان و سپیدار ما مبلغ خروجی ارز رو به ریال ثبت میکنیم مثلا میزنیم 15000000 ریال بابت واریز 100 یورو به بانک با نرخ هر یورو 150000 ریال

  پاسخ
 3. رضا
  رضا می گوید

  5.000.000 = (3.000 – 35.000 ) * 1.000

  35.000 منهای 3.000 می شود 3.200
  و 3.200 ضربدر 1.000 می شود 3.200.000

  عدد را در متن درست کنید 30.000 را 3.000 نوشته اید

  پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر یه سوال
  وقتی شرکت خارجی سفارش خرید میده ما در دفاتر ثبت میزنیم ؟؟؟ یا هنگام ارسال کالا ؟؟؟

  پاسخ
 5. آذر
  آذر می گوید

  و سوال دوم اینکه اگر فرض رو بگذارم که با توجه به توضیحات شما در رابطه با تسعیر اقلام پولی (حسابهای دریافتنی و پرداختنی و موجودی ارز) در تاریخ ترازنامه و تسعیر اقلام غیر پولی (موجودی انبار و خرید و فروش) در تاریخ انجام معامله عدد زیان تسعیر من با وجود اینکه عدد بالاییه و تاثیر به سزایی توی صورت سود و زیانی که ارایه خواهم داد میگذاره، درست باشه، این عدد رو به چه حسابی باید ببندم و در کدوم و کجای صورت های مالی باید نشونش بدم؟!

  پاسخ
 6. آذر
  آذر می گوید

  با سلام و خسته نباشید. ممنونم از سایت و مطالب مفیدتون. شرکت ما معاملاتش به ارزه. به دلار میخره و به دلار هم فاکتور میده به مشتری. خرید و فروش و موجودی انبار توی سیستم با نرخ ارز روز ثبت میشه و به ریال سند میخوره. من فقط حسابهای دریافتنی و پرداختنی ارزی و موجودی صندوق ارزی رو توی سیتم تسعیر پذیر کرده ام. در پایان سال با تسعیر این حسابهای تسعیر پذیر، تسعیر ارزم یه زیان خیلی بالایی رو نشون میده که به نظرم میرسه نمی تونه منطقی باشه. آیا موجودی انبارم رو هم بایستی تسعیر پذیر میکردم و تسعیر میشد تا این عدد بیاد پایین؟ چون مطمنا ارزش موجودی انبار من به ریال ارزش واقعی اون با توجه به افزایش نرخ ارز روز، نیست!

  پاسخ
 7. بهرامی
  بهرامی می گوید

  سلام. الان شرکت ما از صرافی دلار گرفته و …. از بانک به صرافی واریز کرده . سند حسابداریش رو چجوری باید بزنم؟

  پاسخ
 8. محبوبه
  محبوبه می گوید

  سلام و خسته نباشید ،ممنون از مطالب مفیدتون
  درشرکتی کار میکنم که بیشتر مراودها ارزی می باشد و ملاک بدهی یا طلب با مشتری هم ارز می باشد باتوجه به اینکه مشتری در تاریخ های مختلف بهحساب صراف واریزی انجام میدهد ، نرخ تاریخ معامله را باید درنظر بگیرم و کلیه واریزی ها را براساس اون نرخ ریالی کنم یا به نرخ روز و درپایان سال تسعیر ارز برای صراف و مشتری بزنم
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 9. حامد
  حامد می گوید

  به عنوان مثال میگن حسابهای بانک و صندوق (موجودی نقد) جزء حسابهایی پولي ارزي غير عملياتي و حسابهای دریافتنی و پرداختنی (بدهکاران و بستانکاران) جزء حسابهایی پولي ارزي عملياتي هستند. آیا درست است؟

  پاسخ
 10. حامد
  حامد می گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت هموطن عزیز ; یه سوال : به چه حسابهایی پولي ارزي غير عملياتي و چه حسابهایی پولي ارزي عملياتي گفته میشود . با تشکر از همکاریتون

  پاسخ
  • راهنمای آرین سیستم
   راهنمای آرین سیستم می گوید

   سلام
   اقلام پولی: با نرخ ارز در تاریخ ترازنامه مجددا تسعیر می شوند. بنابراین ممکن است تفاوت در نرخ تسعیر داشته باشند.
   اقلام غیر پولی: با نرخ ارز در تاریخ انجام معامله تسعیر می شوند. بنابراین تفاوت در نرخ تسعیر ندارند.
   اقلام‌ پولی: عبارت‌ است‌ از وجه‌ نقد و دارایی ها و بدهی هایی‌ که‌ قرار است‌ به‌ مبلغ‌ ثابت‌ یا قابل‌ تعیینی‌ از وجه‌ نقد دریافت‌ یا پرداخت‌ شوند. ( حساب هایی نظیر نقد و بانک، حساب ها و اسناد دریافتنی و حساب ها و اسناد پرداختنی جزو اقلام پولی هستند)

   پاسخ
 11. ziba
  ziba می گوید

  سلام. ممنون از راهنماییهاتون
  میشه راهنمایی کنید اگه در تاریخ معامله نرخ ارز مثلا 30000 ریال باشه و معامله با همین نرخ ارز ثبت بشه منتها در پایان سال مالی نرخ ارز کمتر بشه مثلا 28000 ریال این مابه التفاوت رو باید زیان شناسایی کنیم؟؟؟

  پاسخ
  • راهنمای آرین سیستم
   راهنمای آرین سیستم می گوید

   سلام خواهش میکنم.
   بله در صورتی که نرخ ارز تغییر پیدا کند
   باید حساب کنید
   در مقاله هم محاسبه آورده شده :
   در صورت تغییر نرخ ارز ، تسعیر ارز در حسابداری به صورت زیر ثبت می شود :
   در ادامه مثال معامله شرکت A و B در تاریخی که تسعیر ارز ثبت شد ، نرخ ارز 35000 ریال بوده است. چون که فروش در ترازنامه حساب دریافتی ثبت می شود و حساب دریافتی جزء اقلام پولی در نظر گرفته شده است ، بنابراین باید با تاریخ ترازنامه ، مجدد تسعیر محاسبه شود.

   5000000 = (3000 – 35000 ) * 1000

   اگر شرکت A قصد تسویه حساب داشته باشد با محاسبه تسعیر جدید باید 5000000 ریال بیشتر پرداخت کند و به شکل زیر در اسناد حسابداری ثبت می شود :

   حساب دریافتی شرکت A 5000000

   سود ( زیان ) ناشی از تسعیر ارز 5000000

   پاسخ
  • راهنمای آرین سیستم
   راهنمای آرین سیستم می گوید

   سلام
   پیش دریافت جزء بدهی های جاری محسوب می شود.
   آن دسته از بدهيها و نيز حصه ايي از بدهيهاي بلند مدت از قبيل تسهيلات مالي بانکي و غيربانکي، بدهيهاي تجاري، بدهي مالياتي و پيش دريافت از موديان که انتظار
   رود ظرف يکسال از تاريخ ترازنامه تسويه گردند از مصاديق بدهيهاي جاري ميباشد.

   پاسخ
 12. احمد حسن نژاد
  احمد حسن نژاد می گوید

  سلام
  در مثال بالا بابت فروش ۱۰۰۰ دلاری حسابهای دریافتنی شرکت b بدهکار و فروش بستانکار می شود که در تاریخ ترازنامه زمانی که میخواهیم ثبت تسعیر ارز را بزنیم ما به التفاوت که مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال می شود ( با توجه به اینکه تاریخ ترازنامه نرخ ارز ۳۵۰۰۰ ریال باشد) گفته شد که حسابهای دریافتی به مبلغ ۵۰۰۰۰۰۰ ریال بدهکار و سود (زیان ) ناشی از تسعیر ارز بستانکار آیا شرکت طرف خارجی حاضر به پرداخت بابت تغییر نرخ ارز و در کشور فروشنده می شود چون ما شرکت خارجی را معادل مبلغ مابالتفاوت بدهکار می کنیم(حسابهای دریافتنی)

  پاسخ
 13. سیاوش
  سیاوش می گوید

  سلام از اطلاعاتی که در اختیارقرار داده اید متشکرم سوالی داشتم من کالای را از خارجی خریداری کرده ام و مبلغ۳۰۰۰دلار۳۲۰۰۰ریالی که از صرافی خریداری کرده ام وپول از طریق همان صراف برای طرف مقایل ارسال کرده ولی گمرک ۳۰۰۰دلار ۳۲۰۰۰ریالی را را به قیمت دولتی مثلا۲۸۰۰۰ریال محاسبه می کنه من مابتفاوت را چگونه باید ثبت کنم ممنون

  پاسخ
  • محمد سنواتی
   محمد سنواتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز برای راهنمایی بهتر کارشناسان ما باید بدانند که شما سند خرید را چگونه و با چه نرم افزاری ثبت کرده اید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *