بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

تحولات بازار و رقابت به وجود آمده باعث شده شهرت سازمان برای ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بسیار مهمتر از همیشه باشد. چرا که کیفیت محصول یا خدمات برای موفقیت شما حیاتی است.هنگامی که یک مشتری برای دریافت محصول و یا خدمات سرمایه گذاری می کند، انتظار دارد که محصول را با کیفیت خاصی دریافت کند و اگر شما به عنوان تولید کننده محصول و یا ارائه کننده خدمات نتوانید انتظارات مشتری را برآورده سازید و مدیریت کیفیت و بهره وری ضعیفی داشته باشید، مشتریان از امکان دریافت محصول یا سرویس مشابه سازمان های دیگر استفاده خواهند کرد.

مدیریت کیفیت و بهره وری

برخی بر این باورند که ایده کنترل و مدیریت کیفیت و بهره وری چیزی کاملاً جدید است. در حالی که شیوه های کیفیت مدرن را می توان به سال های 1920 با اولین برنامه های کاربردی آمار برای روش های کنترل کیفیت ارزیابی کرد. ابزار و روش مدیریت کیفیت و بهره وری تحت عنوان مدیریت کیفیت جامع (TQM) شناخته می شود و پیاده سازی TQM به عنوان یک عامل اصلی بهبود اقتصادی ژاپن شناخته شده است. بعدها در طول دهه 1970 و 1980، روش­های تولید و کیفیت در ایالات متحده محبوب شد و سازمان ها برای رقابت در بازار جهانی به طور فزاینده ای به دنبال روش های مدیریت کیفیت و بهره وری بوده اند.

tqm چیست ؟

مدیریت کیفیت جامع (TQM) یک استراتژی مدیریت کسب و کار است که برای ارتقاء کیفیت و بهبود بهره وری محصولات و خدمات در سازمان های تجاری، با تمرکز بر انداره گیری و کنترل فرآیندهای سازمانی استفاده می شود. TQM یا همان مدیریت کیفیت و بهره وری یک رویکرد جامع مدیریتی و مفوم کلیدی است که در سازمان به طور افقی کار می کند و شامل همه بخش ها و هر کسی که در ایجاد یا مصرف محصول نقش دارند مانند کارمندان، مشتریان، تامین کنندگان و مدیریت با هدف بهبود رضایت مشتری می باشد. روش TQM در بهبود مدیریت کیفیت و بهره وری به سازمان شما اجازه می دهد تا:

tqm چیست

tqm چیست؟ آموزش آشنایی با tqm بصورت تصویری

 

 • درک خواسته ها و نیازهای مشتری خود یا صدای مشتری
 • بهبود تمرکز و افزایش وفاداری مشتری
 • تمرکز بر فرآیندها، اندازه گیری عملکرد و استفاده از داده ها برای بهبود مستمر
 • کاهش هزینه ها با کاهش و حذف ضایعات در بسیاری از اشکال
 • سازگاری بیشتر با تغییر شرایط بازار و مقررات دولتی
 • اختصاص منابع مناسب و اطمینان از قابلیت ارائه محصولات با کیفیت بالا یا خدمات

اهداف سیستم مدیریت کیفیت جامع

هدف اصلی مدیریت کیفیت و بهره وری این است که تمام سطوح و عملکرد یک سازمان را به طور مداوم و با انتظارات مشتری از عملیات، محصولات یا خدمات روزانه خود متصل کنید. امروزه در بسیاری از سازمان ها یک باور قدیمی وجود دارد که اداره کیفیت، تنها مسئول اطمینان از اینکه محصول یا خدمات مطابق با استانداردهای کیفیت است. در حالی که مدیریت کیفیت و بهره وری سازمان ها به عنوان مجموعه ای از فرآیندها مورد بررسی قرار می گیرند که باید از طریق استفاده از دانش و تجربه همکاران در تمام توابع و در همه سطوح به طور مداوم بهبود یابد. فلسفه TQM می گوید که هر کس درون سازمان باید تلاش های خود را برای پاسخگویی به نیازهای مشتری و دستیابی به اهداف سازمان متمرکز کند. تمرکز باید نه تنها در انجام کارهای درست باشد، بلکه در هر لحظه از انجام هر کار مناسب مدیریت کیفیت و بهره وری نیز استفاده شود. با این حال روش ها و ابزار مدیریت کیفیت و بهره وری در حال حاضر همانطور که در خدمات و سازمان های بخش عمومی کاربرد دارد به عنوان یک ابزار مدیریت جهانی نیز شناخته شده است. برخی از اصول که پایه و اساس اهداف مدیریت کیفیت و بهره وری را تشکیل می دهند عبارتند از:

 • تصمیم گیری مبتنی بر واقعیت براساس داده هایی که از طریق نظارت بر فرآیند و کنترل های مدیریت کیفیت و بهره وری حاصل می شود
 • تعهد مدیر ارشد و همه کارکنان
 • توسعه سیستم ها برای تسهیل بهبود مستمر
 • تدوین مدیریت کیفیت و بهره وری در برنامه ریزی استراتژیک، امکان تخصیص منابع کافی برای بهبود
 • ارتقاء مشارکت کارکنان و توانمندسازی مدیریت فرآیند کیفیت
 • کاهش هزینه محصول و خدمات از طریق طراحی و پیشرفت فرآیند مدیریت کیفیت و بهره وری
 • به رسمیت شناختن دستاوردهای مدیریت کیفیت و بهره وری زمانی که پیشرفت با موفقیت انجام می شود

پیشنهاد مطالعه: مدیریت کنترل کیفیت آماری چیست و چه کاربردی دارد

پیش نیازهای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت فراگیر

TQM روشی است که سازمان ها برای بهبود فرآیندهای داخلی خود و افزایش رضایت مشتری استفاده می کنند. هنگامی که مدیریت کیفیت و بهره وری به درستی اجرا می شود، این سبک مدیریت می تواند منجر به کاهش هزینه های مربوط به تعمیرات اصلاحی یا پیشگیرانه، عملکرد کلی بهتر و افزایش تعداد مشتریان شاد و وفادار شود. با این حال پیاده سازی سیستم TQM چیزی نیست که یک شبه اتفاق افتد. در حالی که تعدادی از راه حل های نرم افزاری وجود دارد که به سازمان ها کمک می کند تا سریعاً سیستم مدیریت کیفیت و بهره وری را به اجرا درآورند، از طریق پیاده سازی روش TQM شرکت شما مزایای زیادی را به دست خواهد آورد. مشارکت همه بخش ها، ادارات، وظایف، فرآیندها و افراد در فعالیت های TQM به ایجاد یک فرهنگ بهبود مستمر مدیریت کیفیت و بهره وری در سازمان کمک می کند که می تواند تاثیر مثبتی بر روی خط پایان داشته باشد. اما در نهایت در پیاده سازی روش TQM باید این هفت اصل مهم مدیریت کیفیت و بهره وری جامع را به عنوان پایه ای برای تمام فعالیت های خود اعمال کنید.

 1. بسیاری از شرکت ها در یک چرخه تکراری از هرج و مرج و شکایت مشتری قرار گرفته اند و حتی دچار ورشکستگی شده اند. آنها بر این باورند که عملیات آنها برای مدیریت کیفیت و بهره وری به اندازه و کافی است. بنابراین اولین مرحله در فرآیند TQM این است که متوجه شوید چه مشکلی در مدیریت کیفیت و بهره وری وجود دارد و چگونه می توان آن را کنترل کرد.
 2. اگر روند مدیریت کیفیت و بهره وری شما باعث مشکلات شود، مهم نیست چند بار شما کارمندان جدید استخدام کرده اید و چندین جلسه تمرینی برگزار کرده اید که آیا آنها بررسی های کیفیت را به درستی انجام می دهند یا نه. بلکه باید روند مدیریت کیفیت و بهره وری خود را اصلاح کنید و سپس پرسنل خود را برای انجام روش های جدید آموزش دهید و مشتریان خود را از روش های جدید مدیریت کیفیت و بهره وری به کار گرفته مطلع کنید.
 3. اگر شما فقط بر مشکلات اساسی فرآیند مدیریت کیفیت و بهره وری متمرکز می شوید، هرگز قادر نخواهید بود به طور کامل به پتانسیل خود برسید. اگر برای مثال روند حمل و نقل شما در حال عقب افتادن ارسالات است، ممکنه بعد از بررسی متوجه شوید که این امر به علت کمبود در تولید است و برای برای برطرف کردن مشکل باید منبع تولید را با روش های مدیریت کیفیت و بهره وری سازماندهی کنید.
 4. هر کس در شرکت از کارگران در خط تولید گرفته تا مدیران عالی باید درک کنند که آنها نقش مهمی در سیستم تضمین کیفیت بالای محصولات و خدمات دارند و هر کدام مسئول جلب رضایت مشتری نسبت به کیفیت محصول می باشند.
 5. یک سیستم مدیریت کیفیت تنها هنگامی موثر است که بتوانید در آن نتایج را تعیین کنید. شما باید ببینید که چگونه فرآیند اجرا می شود و اگر آن اثر دلخواه را داشته باشد، این به شما کمک خواهد کرد که اهداف مدیریت کیفیت و بهره وری خود را برای آینده تعیین کنید و اطمینان حاصل کنید که هر بخش به سمت همان نتیجه کار می کند.
 6. مدیریت کیفیت و بهره وری چیزی نیست که بتوان آن را یک بار در نظر گرفت و پس از آن فراموش کرد. بهبود های واقعی مدیریت کیفیت و بهره وری باید به طور مرتب و به منظور افزایش رضایت مشتری و وفاداری انجام گیرد.
 7. مدیریت کیفیت و بهره وری یک تعمیر سریع نیست و باید بدانید که نتایج واقعی بلافاصله اتفاق نخواهد افتاد. TQM سرمایه گذاری طولانی مدت است و طراحی شده است تا به شما در یافتن موفقیت های طولانی مدت کمک کند.

چالش های سیستم مدیریت کیفیت جامع در کشور ما

پیاده سازی و نگهداری سیستم مدیریت کیفیت و بهره وری در ایران می تواند کاملا یک چالش باشد. همیشه پیدا کردن اطلاعات، روش، فرد یا زمان برای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت که به بهترین وجه مناسب شماست، آسان نیست. پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت جامع در یک سازمان که امیدوار است مدیریت کیفیت و بهره وری سازگار با گواهینامه ISO 9001 باشد، مجموعه ای از چالش های منحصر به فرد را ارائه می دهد.

در حالی که همه به طور کلی مایلند نتیجه مثبتی از نتایج مدیریت کیفیت و بهره وری را به اشتراک بگذارند، تجربه نشان می دهد که شما می توانید انواع مختلف چالش ها را در یک پروژه انتظار داشته باشید. بگذارید آنها را با هم بررسی کنیم.

 • عدم تعهد و کم کاری مدیران در استفاده از روش ها و ابزار نوین مدیریت کیفیت و بهره وری
 • نداشتن یک سبک و روش مشخص و استاندارد در واحد مدیریت کیفیت و بهره وری
 • کاهش ارتباطات تاثیر گذار و اثر بخش مدیریت کیفیت و بهره وری
 • ترس و نگرانی در پیاده سازی و اجرا سیستم مدیریت کیفیت و بهره وری به دلیل کمبود اعتماد به نفس مسئولین و کارکنان کنترل کیفیت
 • بیم و نگرانی از انعطاف‌پذیری در مدیریت کیفیت و بهره وری
 • مانع تحول در سازمان به دلیل فقدان توانایی و ترس از ایجاد تغییر در مدیریت کیفیت و بهره وری

حتما ببینید: تاثیر نرم افزار کنترل کیفیت در افزایش کیفیت محصولات

عوامل شکست سیستم مدیریت کیفیت جامع در ایران

سیستم های مدیریت کیفیت و بهره وری همان قدر در سازمان های ایرانی می توانند موفق باشند که مدیران اجازه تغییر بر اساس همراهی و تحولات تکنولوژی نرم افزار تضمین کیفیت می دهند. مدیران کیفیت باید به طور کامل آموزش سیستم مورد استفاده خود را ببینند و در مورد توانایی مدیریت کیفیت و بهره وری خوب صحبت کنند. زمانی که مدیران از سیستم های مدیریت کیفیت در جهت منافع خود استفاده نمی کنند یا زمانی که مدیران دانش خود را در مورد چگونگی استفاده درست از برنامه مدیریت کیفیت و بهره وری بروزرسانی نمی کنند اغلب با شکست مواجه می شوند. در زیر هفت دلیل وجود دارد که چرا در ایران سیستم های مدیریت کیفیت ممکن است شکست بخورند:

 1. عدم آموزش مناسب روش ها و کنترل های مناسب
 2. نادیده گرفتن ارزیابی های منفی و عدم استفاده از سیستم مدیریت کیفیت به عنوان وسیله ارتباطی
 3. استانداردهای مشخص نشده
 4. عدم توانایی ادغام تعاملات متقابل عملکردی مانند سیستم حسابرسی با سیستم مدیریت کیفیت
 5. عدم تمرکز بر تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده بهره وری بخش های مختلف
 6. مجازات، محکوم کردن و عدم تایید کارکنان به جای قدردانی و تشویق
 7. انگیزهای سطح پایین برای بهبود مدیریت کیفیت

راهکارهای کنترل کیفیت آرین سیستم

در آخر به این نتیجه می رسیم که مدیریت کیفیت و بهره وری، فلسفه سازمان است و ارزش اصلی آن به طور مداوم بهبود کیفیت محصولات و خدمات است. کسب و کارها تنها زمانی موفق هستند که بر کیفیت و نه کمیت تأکید دارند. با ارائه محصولات با کیفیت اطمینان حاصل می کنید که با یک لبخند رقابت می کنید. اما قبل از شروع به جستجوی هر گونه نرم افزار مدیریت کیفیت و بهره وری، مهم است که مطمئن شوید که شما قادر به اجرای این اصول اساسی در سراسر شرکت هستید؟ این نوع سبک مدیریت می تواند یک تغییر فرهنگی بزرگ در برخی از شرکت ها باشد و گاهی اوقات این تغییر با برخی مشکلات در حال رشد همراه است. اما اگر شما بر پایه اصول کیفیت متمرکز شوید، به این تغییرات مجهز خواهید شد و شروع به کار در جهت واقعی و برای موفقیت درازمدت خواهید کرد.

نرم افزار کنترل کیفیت آرین سیستم یک سیستم مدیریت کیفیت یکپارچه است که پروسه ها، رویه ها و مسئولیت ها را برای دستیابی به خط مشی ها و اهداف کیفیت ثبت می کند. سیستم کنترل کیفیت آرین سیستم تطابق و بهترین شیوه ها را در تمام بخش های سازمان شما تضمین می کند تا به انتظارات کیفیت مطلوب محصول و استانداردهای مداوم و مورد انتظار مشتریان برسید.

دانلود پاورپوینت مدیریت کیفیت جامع و مقاله مدیریت کیفیت

دانلوددانلود مقاله مدیریت کیفیت : دانلود فایل
فرمت : PDF – حجم فایل ۱ مگابایت
دانلوددانلود پاورپوینت مدیریت کیفیت جامع : دانلود فایل
فرمت : PPT – حجم فایل ۱ مگابایت

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
تماس جلسه دمو کاتالوگ

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

 • شرایط کاری و نیازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم
 • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم
 • بر اساس تجربه موفق نرم افزار ArianERP در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره‌وری سازمان به شما ارائه دهیم
 • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم