بیشتر بخوانید

خواندن این مقاله جذاب را از دست ندهید!

مدیریت منابع سازمانی با توجه به افزایش رقابت بازار جهانی برای پیوستن شرکت ها به دنیای اقتصاد، اهمیت آشنایی با مفهوم erp و ویژگی های این سیستم را بالا برده است. مفهوم برنامه ریزی برای منابع سازمان در یکپارچگی اطلاعات و عملیات بین موسسات نقش مهمی دارد.
امروزه نرم افزار erp تحت وب در جهان به عنوان یکی از آخرین ابزار های برنامه ریزی مدیریت مطرح است. شاید این سوال مطرح باشد که مفهوم erp چه جایگاهی در منابع انسانی دارد. در این مقاله سعی شده به مفهوم erp و ویژگی های خرید برنامه erp به طور کامل اشاره شود.

تعریف معنی و مفهوم ERP

برای آنکه متوجه مفهوم erp شویم باید بدانیم که یکپارچه سازی همه وظایف و بخش های موجود در یک سازمان به کمک سیستمی جامع به نام سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی انجام می شود. امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و ارتباط بخش های مختلف با یکدیگر به وسیله یک دیتابیس واحد برقرار می شود. در تعریف مفهوم erp می توان گفت سیستم erp یک راه حل نرم افزاری است برای تعریف فعالیت های واحد های مختلف سازمان که بین تمام بخش های مالی ، حسابداری و منابع انسانی به صورت زنجیره عرضه مدیریت و مشتریان ارتباط ایجاد می کند.

ERP مخفف چیست ؟

جمع آوری و یکپارچگی فرآیند های یک سازمان در یک سیستم واحد ثبت و در نهایت موجب بهبود عملکرد سازمان می شود. در واقع سامانه یکپارچه ای که دارای اهداف و اجزاء مشخص و معینی بوده و از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند ، مفهوم erp مخفف سیستم واحد برنامه ریزی منابع سازمانی یا enterprise resource planning نام دارد که به مخفف ERP نامیده می شود.

مفهوم erp

مفهوم erp به زبانی ساده و تصویری

عملکرد برنامه ERP چگونه است؟

شرکت ها برای خرید نرم افزار erp، تعدادی از ماژول های مورد نیاز و یا همه آن ها را به علت منعطف بودن این سیستم نصب و به کار می گیرند. به عنوان مثال شرکت خریدار فقط ماژول منابع انسانی ERP را خریداری و نصب می کند. در نرم افزارهای برنامه ریزی منابع سازمان، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و ارتباط بخش های مختلف با یکدیگر به وسیله یک دیتا بیس واحد برقرار می شود.

آموزش ماژول هایERP

پیگیری تمام ارتباطات مختلف با مشتری و پیگیری آن لازمه هر سازمان موفقی است که سال ها با به روی کار آمدن سیستم مدرن erp، مدیریت ارتباط با مشتری شاهد کسب موفقیت در رسیدن به این هدف بوده است. اما برای کارمندان سازمان، کار با این سیستم مشکل است. موسسات آموزشی بسیاری وجود دارند که کلاس های آموزش مفهوم erp را برگزار می کنند و کاربران را با مفاهیم و اصول استراتژیک و پیاده سازی این سیستم آشنا می کنند. در کنار موسسات آموزشی برای آموزش مفهوم erp، کتاب های آموزشی نیز در این زمینه منتشر شده است که ما نیز برای استفاده و درک مفهوم erp  برای شما عزیزان مقاله ERP را در انتها قرار داده ایم.

مزیت های نرم افزارهای ERP | آرین سیستم

مزیت های نرم افزارهای ERP | آرین سیستم

مزیت های نرم افزارهای ERP در کسب و کار

  • استاندارد سازی و سرعت بخشیدن به فرآیند تولید
  • یکپارچه سازی اطلاعات مورد نیاز مشتریان
  • استاندارد سازی اطلاعات سیستم ERP
  • اطلاع از کاهش موجودی انبار

مدت انجام یک پروژه ERP

پروژه های شرکت های کوچک که فقط بخش خاصی از ماژول های ERP را راه اندازی کرده اند حدود 6 ماه ممکن است انجام آن به طول انجامد. ولی برای شرکت های بزرگ که متمایل اند به صورت کامل تر پروژه ERP را به اجرا بگذارند ، به طور میانگین بین 1 تا 5 سال به دلیل بخش های مختلف سازمان و حفظ تناسب با این سیستم پروژه به طول می انجامد.

دانلود مقاله مفهوم ERP

دانلود دانلود فایل : دانلود PDF این مقاله

فرمت : PDF  – حجم فایل 1 مگابایت

دانلود دانلود مقاله مفهوم erp به زبانی ساده : دانلود فایل

فرمت : PDF  – حجم فایل 1 مگابایت

دسترسی به مقالات مرتبط:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram
تماس جلسه دمو کاتالوگ

ما منتظر تماس شما هستیم تا ...

  • شرایط کاری و نیازهای ویـژه سـازمان شما را بشنویم
  • به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم افزار پاسخ دهیم
  • بر اساس تجربه موفق نرم افزار ArianERP در صنایع مختلف بهترین پیشنهاد را برای افزایش بهره‌وری سازمان به شما ارائه دهیم
  • با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم