آموزش اصول انبارداری نوین | آرین سیستم

اصول انبارداری نوین – آموزش روش های انبارداری مدرن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رشد جمعیت ، امکان تولید انبوه کالا فراهم شده است. و این خود زمینه را برای به وجود آمدن روش های انبارداری در سازمان های عظیم مهیا کرده است. در این نظام پیچیده ، اصول انبارداری نقش مهمی را به عنوان واسطه موجبات گردش کالا ایفا می کند. در این راستا مدیریت موجودی کالا و اصول انبارداری با توجه به گسترش سازمان ها و مشکلات فرآیند تولید و فروش یکی از بخش های حیاتی در زمینه زنجیره تامین کالا است. و با توجه به شرایط و ساختار روش های انبارداری سازمانی وجود یک نرم افزار انبار کارآمد امری اجتناب ناپذیر است.لذا روش های انبارداری آرین سیستم به عنوان یک سیستم انبارداری سیستماتیک مورد استفاده در بسیاری از شرکت ها می باشد که می تواند با ویژگی های اصول انبارداری همچون کنترل بر هزینه های بهای تمام شده یک کالا ، کنترل تامین موجودی انبار جهت خرید به موقع ، نقش مهمی را در ارتباط با نقدینگی سازمان و موجودی های کالا و مواد ایفا کند.

انواع انبار

در انبارداری نوین به محوطه و فضایی که طبقه بندی آن بر اساس اصول انبارداری تنظیم و طبقه بندی می شود و یک یا تعدادی مواد اولیه و کالای بازرگانی و صنعتی در آن نگهداری می شود انبار گفته می شود و معمولاً در اصول انبارداری انواع انبار موسسات بر اساس ساختمان، نوع و خاصیت کالای نگهداری شده در انبار به انواع مختلف تقسیم بندی می شوند. انواع انبار از لحاظ ساختمان و ظاهر عبارت است از:

انبار پوشیده: در روش های انبارداری کالا نسبت به میزان حساسیت مواد، در انباری پوشیده که اطراف آن دیوارکشی متناسب با کالا انجام و دارای سقف است نگهداری می شود.

انبار سرپوشیده: در این نوع انبار هیچ دیوار و سقفی وجود ندارد بلکه کالاهایی که مخصوصاً در مقابل باران و تابش نور خورشید خاصیت خود را از دست نمی دهند در این انبار که به صورت سوله فلزی است نگهداری می شود.

انبار باز: این انبار محوطه­ای است بدون سقف که با سیم خاردار و فنس پوشیده و از کالاها بر اساس اصول انبارداری نگهداری می شود.

چیدمان صحیح کالاها در انبارداری نوین | آرین سیستم

چیدمان صحیح کالاها در انبارداری نوین | آرین سیستم

 

انواع موجودی کالا

در اصول انبارداری موجودی کالا شامل دارایی و کالاهای مشهود قابل  نگهداری است که با توجه به روش های انبارداری به صورت ثابت و در مدت زمان مشخص نگهداری می شود.

اقلام مواد مستقیم بر مصرف تولید: شامل مواد خام در موجودی کالا در جهت خدمات و تولید محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

اقلام مصرفی غیر مستقیم تولید: تمام قطعات و ابزار ماشین آلات و روانکارها که در تولید یا پشتیبانی از تولید نقش دارند جز کالاهایی هستند که به شکل غیر مستقیم در تولید نقش دارند.

محصول نهایی: کالای آماده فروش مطابق با نیاز بازار یا سفارش مشتری با طی کردن کلیه مراحل تولید و با دریافت تاییدیه های لازم کیفیت در انبارداری نوین آماده عرضه به مشتری می باشد یک محصول نهایی می باشد.

ملزومات: کلیه لوازم و کالاهای رفاهی، بهداشتی، اداری، ساختمانی جزء ملزومات در اصول انبارداری محسوب می شود.

قطعات نیمه ساخته: در مراحل مختلف تولید باید یک سری قطعات نیمه ساخته و میانی باهم برای عملیات تکمیل محصول نهایی مونتاژ شوند.

محصول خریداری شده تجاری در جهت فروش: سازمان یک سری کالا را با قیمت پایین تر و یا شرایط خاص برای فروش و کسب سود با توجه به اصول انبارداری خریداری می کند و بدون هیچ تغییری در آن به فروش می رساند.

اقلام اسقاطی: در انبارداری نوین کلیه کالاهای غیرقابل ترمیم و تعمیر در انبار نگهداری می شوند تا در زمان تعیین شده به فروش برسند و یا در صورت نیاز بازیافت شوند.

دارایی ثابت: یک سری کالاها در انبارداری نوین به نام دارایی ثابت تعریف شده اند که بر اساس اصول انبارداری شامل کالاهایی هستد که سازمان برای تسهیل ارائه خدمات به مشتریان یا برای فرآیند تولید نگهداری می کند.

بیشتر بخوانید: نمونه فرم انبار برای درخواست کالا

 

اصول انبار داری

نگهداری کالا و مدیریت کنترل موثر بر اساس اصول انبارداری بستگی به گردش کالا و روش های انبارداری نگهداری کالا می باشد که ممکن است باهم متفاوت باشد. به طور مثال روش های انبارداری و نگهداری کالا در انبار مواد غذایی با انبار لوازم الکترونیکی متفاوت است. اما یک سری اصول انبارداری کلی همانند موارد زیر وجود دارد که با در نظر گرفتن آن می توان گامی در انبارداری نوین برداشت.

 • مشخص کردن محل نگهداری و قراردادن کالا

طبق اصول انبارداری در سازمان یک سری اجناس وجود دارند که از نظر کارایی باهم تشابه دارند و ممکن است حتی زمان­ هایی بتوان اجناس مشابه را باهم جایگزین کرد. بنابراین در انبارداری نوین انباردار باید به گونه ای این طبقه بندی و محل نگهداری کالای مشابه را بر اساس روش های انبارداری تنظیم کند که در صورت نیاز دسترسی به این نوع کالاها آسان و در حداقل زمان انجام شود. این دسترسی به کالای مشابه بر اساس اصول انبارداری باعث دسترسی و پاسخگویی به موقع به درخواست می شود. در تعیین محل قرارگیری کالا مواردی همچون محل و نوع ساختمان انبار، تجهیزات انبار، خصوصیات ظاهری، فیزیکی و کیفی کالا نقش بسزایی دارد.

 • نحوه طبقه بندی و چیدمان کالا بر اساس اصول انبارداری

مهمترین نکته ای که می توان به طور منطقی در اصول انبارداری و نظم دادن در چیدمان اجناس جهت استفاده به نحو مطلوب در نگهداری کالا رعایت کرد، نحوه چیدمان و رعایت نکات زیر در انبارداری نوین است:

– چیدن اقلامی که به صورت روزانه دریافت یا واگذار می شود در نزدیک انبار و چیدن کالاهای کم مصرف تر در قسمت های انتهایی انبار

– چیدن اجناسی که باهم وجه تشابه دارند در کنار همدیگر براساس قوانین اصول انبارداری

-توجه به حجم و اندازه کالا به شکلی که کالاهای سنگین را به دلیل سختی حمل و نقل در نزدیک ترین و کم ارتفاع ترین قسمت انبار و کالای سبک و کوچک تر را در انتهای انبار نگهداری کنند

-شماره گذاری کالا برای مشخص کردن محل انبار کالا در راهرو و قفسه ها

 • برچسب شناسایی و نصب بر روی کالا

برای مدیریت ورود و خروج کالا یک سری کارت حاوی اطلاعات کالا برای شناسایی و آمارگیری وجود دارد. این کارت ها یا به شکل کارت قفسه هستند که در بالای هر قفسه انبار با مشخصاتی همچون حداقل و حداکثر موجودی، نوع کالا، واحد مقدار و … نصب می شود و یا کارت بزرگ که حاوی مشخصات کامل و شماره جنس بر مبنای اصول انبارداری کالای طبقه بندی شده است.

برچسب شناسایی کالا از مهمترین روش های انبارداری در اصول انبارداری نوین| آرین سیستم

برچسب شناسایی کالا از مهمترین روش های انبارداری در اصول انبارداری نوین| آرین سیستم

 

بیشتر بخوانید: لزوم استفاده از فناوری RFID در قفسه بندی انبار

 • امنیت و محافظت کالا در انبار

حفاظت کالا با رعایت نکات زیر جهت امنیت در مدت زمان نگهداری کالا در انبار بر اساس اصول انبارداری یکی از وظایف با اهمیت هر انباردار می باشد که با در نظر گرفتن موراد زیر می تواند امنیت نگهداری از کالا در انبار را افزایش دهد:

-چیدمان کالا در قفس به شکلی که باهم اختلاط نداشته باشند

-ثبت مشخصات و مقدار کالا در کارت کاردکس

-از طریق کارت انبار کنترل گاه به گاه اجناس و تایید سلامت آن

-حفاظت و ایمنی در مقابل هر عامل از بین برنده

 

شرح وظایف مسئول انبار

در زمان استخدام سرپرست انبار به غیر از اینکه شخص باید یک سری مهارت های لازم مانند آشنا بودن به اصول انبارداری و فنون انبارگردانی و همچنین داشتن روحیه امانت داری و کنترل مشخصات کالا ، باید با شرح وظایف خود نیز آشنا باشد. از دیگر مسئولیت های سرپرست انبار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • طبقه بندی و فهرست کردن کلیه اقلام تحویل داده شده به انبار
 • ثبت عملیات ورود و خروج کالا در فرم درخواست کالا از انبار
 • در قبال تحویل کالا ، ثبت و تبادل رسید انبار
 • انبارگردانی دوره ای و بررسی مغایرت های موجودی انبار
 • تهیه و آماده سازی گزارشات عملیات دوره ای انبار و موجودی ها
 • رعایت سایر مقررات و اصول انبارداری
 • نظارت و کنترل حمل و نقل کالا در داخل انبار
 • انجام خرید های لازم برای تدارکات پروژه

مزایای استفاده از قفسه انبار در کنترل موجودی انبار

امروزه با پیشرفت صنعت و افزایش تولید داخلی ، استفاده درست از فضا و کنترل موجودی انبار امری مهم در اصول انبارداری است. شما دیگر کمتر انبار یا فروشگاهی را می توانید ببینید که مجهز به قفسه بندی نباشد. قفسه انبار که بر اساس تفاوت محصولات و اصول انبارداری نوع و طبقه بندی متفاوتی دارد ، با توجه به فضای کم کارخانه ها و فروشگاه ها نقش مهمی در نظم دهی و رفع نیاز مشتری در اسرع وقت دارد. به طور مثال در یک انبار مواد غذایی قفسه بندی و چیدمان باید طوری تعبیه گردد که ایمنی انبار مهیا و مسئول انبار به راحتی بتواند به وسایل دسترسی داشته باشد و نیاز مشتری را برطرف کند.

از دیگر مزایای  قفسه بندی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تسهیل و تحویل کالا در اسرع وقت به خریدار کالا
 • کمترین زمان و هزینه برای کنترل موجودی و فرآیند انبار داری
 • حداقل میزان ضایعات کالا به دلیل چیدمان نامناسب کالا
 • دسترسی آسان به کالا و استفاده از فضا به بهترین شکل

 

اهم امکانات موجود در طراحی یک سیستم انبارداری

در یک پروژه انبارداری قابلیت های مختلفی می تواند در روش انبارداری وجود داشته باشد. نرم افزار انبارداری چه ساده و در حد ثبت و ورود خروج کالا باشد ، چه پیچیده و دارای امکانات مختلف ، باید دارای حداقل امکانات لازم در انبارداری نوین باشد.

اطلاعات پایه

 • کدگذاری اتوماتیک کالا و نگهداری اطلاعات کالا
 • تعریف انبار و تعیین دسترسی کاربران به تعداد نامحدود
 • بهره مندی از واحد سنجش به صورت فرعی و اصلی

مدیریت اسناد

 • ثبت اسناد تولید ، انتقال ، خرید ورورد کالا به انبار
 • ثبت سند مربوط به انتقال کالا از انباری به انبار دیگر
 • ثبت اسناد مربوط به انتقال و فروش کالا در زمان خروج کالا از انبار

سخن آخر :

شما علم جویان گرامی جهت دسترسی به دیگر مقالات آموزشی مربوط به انبارداری می توانید به صفحه آموزش انبارداری مراجعه کرده و آخرین محتواهای آموزشی را مطالعه نمایید. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم قدمی هرچند کوچک در راستای بالا بردن سطح دانش و آگاهی شما عزیزان برداشته باشیم. سوالات خود در زمینه انبارداری را میتوانید در قسمت پایین صفحه مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما علم جویان باشیم.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *