مشاوره
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

نرم افزار حسابداری مالی تحت وب و ویژگی های آن

نرم افزار حسابداری تحت وب و ویژگی های آن

انجام دقیق و صحیح امور مالی سازمان‌ها منجر به تحقق اهداف مهم سازمان‌ها، یعنی رسیدن به حداکثر سود و موفقیت در کسب و کار می‌گردد. با گسترده‌­تر شدن فعالیت سازمان‌­ها، برای افزایش دقت و امنیت امور حسابداری از نرم افزارهایی نظیر نرم افزار حسابداری تحت وب استفاده می‌شود.

امروزه با پیشرفت فناوری، نرم افزارهای جدیدی تحت عنوان نرم افزار حسابداری تحت وب طراحی شده است. با استفاده از این نرم ‌افزارها بسیاری از مشکلات سازمان‌­ها کاهش پیدا کرده است. به دلیل اهمیت انتخاب نرم افزار حسابداری در سازمان‌ها، در این مقاله به بررسی بهترین نرم افزار حسابداری تحت وب و ویژگی‌­ها و مزایای آن می‌پردازیم.

خواندن مقاله نرم افزار حسابداری تحت وب را به چه کسانی پیشنهاد می کنیم؟

مدیران مالی شرکت ها
افرادی که قصد تغییر نرم افزار حسابداری خود را دارند
افرادی که قصد خرید نرم افزار حسابداری دارند

نرم افزار حسابداری

امور مالی و حسابداری یکی از مهم­ترین بخش­‌های سازمان ‌می‌باشد. امور حسابداری باید با دقت و منظم انجام شوند، تا حسابداران با ارائه گزارشات مالی صحیح، پاسخگوی مدیران و استفاده کنندگان اطلاعات باشند.

با پیشرفت سازمان‌­ها، به دلیل فراوانی داده‌ها و رویدادهای مالی احتمال بروز خطاهای انسانی افزایش پیدا می‌کند. لذا سازمان‌ها برای افزایش دقت و سرعت در بخش امور مالی، از ابزاری به نام نرم افزار حسابداری استفاده می­‌کنند.

نرم افزارهای حسابداری یک ابزار دقیق برای کسب و کارها می‌باشند، که براساس ساختار و نیاز کسب و کارها طراحی شده‌­اند. برای دانلود نرم افزار حسابداری رایگان کلیک کنید.

با به کارگیری این نرم‌ افزارها میزان بروز خطاهای انسانی کاهش پیدا کرده، عملیات حسابداری با سرعت بسیار زیاد و در عین حال با دقت فراوان انجام می­‌شوند و همچنین گزارشات مالی دقیقی ارائه می‌گردد، که این امور می­‌تواند در پیشرفت سازمان کمک فراوانی داشته باشد.

نرم افزار‌های حسابداری به دو دسته نرم افزار حسابداری تحت ویندوز و نرم افزار حسابداری تحت وب تقسیم می‌شوند. در ادامه مقاله در مورد ویژگی‌­های هر یک از این نرم افزارها مطالبی بیان می‌کنیم. درباره نرم افزار erp چه اطلاعاتی دارید؟ برای اطلاع از مفهوم erp به صفحه erp چیست مراجعه نمایید.

انواع نرم افزار حسابداری در نرم افزار حسابداری تحت وب

انواع نرم افزار حسابداری

چرا هر شرکتی به نرم افزار حسابداری نیاز دارد؟

هدف تمامی شرکت‌­ها، پیشرفت در کسب و کار و رسیدن به اهداف خود ‌می‌باشد. برای این کار شرکت‌ها نیاز دارند گزارشات مالی دقیق را از نرم افزار حسابداری شرکتی خود دریافت کنند، تا بتوانند با تجزیه و تحلیل اطلاعات به اهداف خود دست یابند.

برای این‌که شرکت‌­ها بتوانند در هر زمان به اطلاعات مالی خود دست یابند و همچنین از صحت و امنیت اطلاعات خود اطمینان کافی داشته باشند، می‌توانند از نرم افزارهای حسابداری برای انجام امور مالی خود استفاده کنند.

نرم افزار حسابداری تحت وب

با وجود اینکه استفاده از نرم افزارهای حسابداری تحت ویندوز، بسیاری از مشکلات مالی شرکت‌ها را رفع نموده است، ولی باز هم برخی مشکلات برای سازمان‌ها وجود دارد.

به عنوان مثال این نرم ‌افزارها نیاز به مکان و تجهیزات برای راه اندازی سیستم و همچنین نیروی کار زیاد دارند، که همه این­‌ها برای سازمان هزینه‌‌بر است.

با پیشرفت فناوری نوع دیگری از نرم افزارهای حسابداری به نام نرم افزار حسابداری تحت وب طراحی شده است. این نرم ‌افزارها با استفاده از اینترنت و بدون نیاز به مکان جغرافیایی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین شرکت‌ها می‌­توانند در هر زمان و مکانی که هستند، به آسانی به اطلاعات سازمان خود دسترسی داشته باشند و بدین طریق بسیاری از هزینه‌های شرکت کاهش پیدا می‌کند.

نرم افزارهای حسابداری تحت وب دارای ویژگی‌های بسیار زیادی می‌باشند، که در این بخش به برخی از آن‌ها اشاره شده است. سه مورد از مهم­ترین ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت وب را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

مهم­ترین ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت وب

مهم­ترین ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت وب

در دسترس بودن

یکی از مزایای مهم نرم افزار حسابداری تحت وب، در دسترس بودن آن می‌­باشد. این نرم ‌افزار از طریق اینترنت مورد استفاده قرار می­‌گیرد و دسترسی به اطلاعات را آسان می‌کند.

شما می­‌توانید در هر لحظه و هر مکانی حتی با استفاده از گوشی یا تبلت خود نیز به اینترنت وصل شده و اطلاعات مالی خود را در اختیار داشته باشید.

پرداخت هزینه به نسبت کمتر

یکی دیگر از مهم­‌ترین مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب، پرداخت هزینه نسبتا کمتر می‌­باشد. این هزینه‌­ها شامل هزینه‌هایی مثل تجهیزات و مکان مورد نیاز برای نصب و راه اندازی سیستم و… می‌باشد. با به کارگیری نرم‌ ­افزار حسابداری تحت وب، دیگر نیازی به وجود مکان خاص و نیروهای متخصص زیاد برای راه اندازی نرم افزار نمی‌­باشد. بدین طریق در بسیاری از هزینه‌های شرکت صرفه جویی می­‌شود.

امنیت بالا

امنیت اطلاعات مالی سازمان‌­ها بسیار با اهمیت می‌باشد، چراکه از بین رفتن و آسیب دیدن اطلاعات مالی می­‌تواند خسارت‌های بسیار زیادی به شرکت‌­ها وارد کند. نرم افزار حسابداری تحت وب این امنیت را فراهم نموده است.

ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت ویندوز

نوع دیگری از نرم افزارهای حسابداری که در شرکت‌ها مورد استفاده قرار می­‌گیرد، نرم افزار حسابداری تحت ویندوز می‌­باشد. نرم افزار حسابداری تحت ویندوز در دستگاه کامپیوتر نصب شده، اطلاعات مالی شرکت در آن ذخیره می‌شود، تجزیه و تحلیل می­‌گردد. (آموزش ثبت حسابداری حقوق و دستمزد)

نرم افزار حسابداری تحت ویندوز دارای ویژگی‌های بسیار زیادی می‌­باشد، اما از مهم ترین ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت ویندوز می‌توان به موارد ارائه شده در تصویر زیر اشاره کرد.

ویزگی های نرم افزار حسابداری تحت ویندوز

ویزگی های نرم افزار حسابداری تحت ویندوز

 • امکان ورود داده‌ها به صورت خیلی آسان

در گذشته اطلاعات سازمان‌­ها به صورت دستی در دفاتر ثبت شده و این کار زمان بر و سخت بود. نرم‌­ افزار حسابداری تحت ویندوز این مشکل را حل کرده و به آسانی با استفاده از کامپیوتر می‌­توان داده‌ها را وارد نرم افزار نمود.

 • ارائه گزارشات مالی به صورت خودکار

در نرم افزار حسابداری تحت ویندوز، گزارشات مالی مثل گزارش صورت وضعیت مالی، صورتحساب سود و زیان و… به صورت خودکار ارائه می­‌شوند و دیگر نیازی به بررسی دفاتر حسابداری و گزارش گیری دستی نمی‌باشد.

 • انجام محاسبات به صورت خودکار

در نرم افزارهای حسابداری تحت ویندوز، تمامی محاسبات با استفاده از کامپیوتر به صورت خودکار انجام می­‌شود. دیگر نیازی نیست که حسابدار محاسبات را با استفاده از ماشین حساب و به صورت دستی انجام دهد. این امر باعث کاهش میزان کار کارکنان و همچنین افزایش دقت محاسبات خواهد شد.

 • کاهش احتمال خطا و اشتباهات محاسباتی

انجام محاسبات به صورت خودکار و با استفاده از کامپیوتر در نرم افزار حسابداری تحت ویندوز، سبب کاهش خطا و اشتباهات محاسباتی در محاسبات دستی می­‌گردد.

 • صرفه جویی در وقت

ثبت اطلاعات، انجام محاسبات و گزارش گیری‌ها با استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب، باعث تسریع در انجام کارها می شود. این امر باعث صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی می­‌شود. بدین طریق نیروهای انسانی می‌­توانند به کارهای مهم دیگر رسیدگی کنند.

مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب

نرم افزار حسابداری تحت وب نوعی نرم افزار حسابداری می‌­باشد، که ازطریق اینترنت مورد استفاده قرار می­‌گیرد. مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب بسیار زیاد می‌­باشد. برخی از مهم­ترین مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب را در این بخش معرفی می‌کنیم.

مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب

مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب

 • قابل استفاده به وسیله اینترنت و دسترسی آسان

در نرم افزار حسابداری تحت وب، اطلاعات بر روی سرورهای سازمان مورد نظر ذخیره می­‌گردد. سپس با استفاده از یک مرورگر متصل به اینترنت، کاربران می‌­توانند به نرم افزار متصل شده و اطلاعات مورد نیاز خود را ثبت، تجزیه و تحلیل و عملیات گزارش گیری را انجام بدهند. بدین طریق دسترسی به این نرم افزار بسیار آسان می‌باشد.

 • عدم نیاز به تجهیزات برای نصب و راه اندازی

برنامه حسابداری تحت وب توسط اینترنت قابل استفاده می‌­باشد، به همین جهت نیازی به تجهیزات برای نصب و راه ­اندازی سیستم برای هریک از کاربران به صورت جداگانه نمی‌­باشد. کاربران با استفاده از هر دستگاه متصل به اینترنت می‌­توانند به اطلاعات نرم افزار دسترسی پیدا کنند.

 • امنیت بسیار بالا

اطلاعات مالی سازمان‌­ها از اهمیت بالایی برخوردار می‌­باشد و از بین رفتن اطلاعات می­‌تواند ضرر و زیان­های بسیار زیادی برای سازمان داشته باشد. نرم افزار حسابداری تحت وب با اقداماتی همچون، استفاده از آنتی ویروس، رمزگذاری اطلاعات و… امنیت اطلاعات را افزایش می‌دهد.

 • بروز رسانی اتوماتیک

نرم افزار حسابداری تحت وب این مزیت را دارد، که به صورت اتوماتیک به روز رسانی می­‌شود و دیگر نیازی بروز رسانی دستی وجود ندارد.

 • پشتیبان گیری از اطلاعات به صورت اتوماتیک

در نرم افزار حسابداری تحت ویندوز باید به صورت دستی از اطلاعات فایل پشتیبان تهیه نمود، تا اگر مشکلی برای اطلاعات پیش آمد بتوان از نسخه پشتیبان استفاده کرد. اما در نرم افزار حسابداری تحت وب پشتیبان گیری به صورت اتوماتیک انجام می­‌گیرد. این امر باعث می­‌شود که احتمال فراموشی پشتیبان گیری توسط کاربر وجود نداشته باشد.

 • صرفه ‌جویی در هزینه‌ها

استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب باعث صرفه جویی در بسیاری از هزینه‌های سازمان‌­ها ازقبیل هزینه خرید تجهیزات، ایجاد مکان زیاد برای نصب سیستم، استخدام کارشناس، نصب شبکه محلی و بسیاری دیگر از هزینه‌ها می­‌شود.

مقایسه ویژگی‌های نرم افزار حسابداری تحت وب و تحت ویندوز

بعد از بررسی هر دو نرم افزار حسابداری تحت وب و تحت ویندوز، در این بخش از مقاله به مقایسه ویژگی‌های این دو نرم ‌افزار پرداخته‌ایم. نتایج مقایسه نرم افزار حسابداری تحت وب و تحت ویندوز را در جدول زیر به صورت خلاصه آورده‌ایم.

ویژگی نرم افزار حسابداری تحت ویندوز نرم افزار حسابداری تحت وب
بدون نیاز به نصب بر روی کامپیوتر خیر بله
بدون نیاز به اینترنت بله خیر
امنیت اطلاعات تا حدودی بله
به روز رسانی خودکار نرم افزار اکثرا خیر بله
دسترسی سریع و آسان خیر بله
امکان اتصال به دستگاه‌های جانبی مثل بارکدخوان بله بله
قیمت مناسب نسبت به امکانات خیر بله
امکان اجرا در چندین سیستم عامل خیر بله

نرم افزار حسابداری تحت وب برای چه شرکت‌هایی مناسب است؟

عموما استفاده از نرم افزار حسابداری تحت وب برای شرکت‌ها بسیار مفید می‌­باشد، ولی در برخی از شرکت‌ها استفاده از این نرم ‌افزار مناسب‌­تر ‌می‌باشد.

به عنوان مثال برای شرکت‌­هایی که دارای شعبه‌های مختلف در نقاط مختلف شهر یا کشور هستند. یا برای شرکت‌هایی که قصد دارند حسابدار پاره وقت استخدام کنند، یا شرکت‌هایی که مدیران آن‌ها در مواقعی که دور از شرکت هستند، تمایل دارند به اطلاعات خود دسترسی داشته و کنترل کنند.

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری آرین سیستم

با وجود همه ویژگی‌­ها و مزایایی که برای استفاده از نرم افزارهای حسابداری گفته شد، شرکت‌ها باید در انتخاب نرم‌ افزار دقت کافی داشته باشند، تا بهترین نرم‌ افزار را متناسب با کسب و کار خود انتخاب کنند.

یکی از بهترین نرم افزارهای حسابداری که دارای دو نسخه تحت ویندوز و تحت وب است، نرم افزار حسابداری آرین سیستم می‌­باشد. این نرم‌ افزار به گونه‌ای طراحی شده است، که با ارائه گزارشات جامع، امکان مدیریت صحیح را برای مدیران فراهم کرده و در نتیجه موجب افزایش بهره‌­وری سازمان می­‌گردد.

اگر می‌خواهید بدانید که نرم افزار حسابداری تحت وب آرین سیستم دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد و برای کسب و کار شما چه امکاناتی را فراهم می‌کند، بعد از مطالعه این مقاله، حتما به صفحه نرم افزار حسابداری تحت وب مراجعه کنید.

نرم افزار حسابداری آرین سیستم دارای مزایای بسیار زیادی می‌­باشد، که نمی‌توان به صورت موردی تمام این مزایا را ذکر نمود. به همین جهت در تصویر زیر سه مورد از مهم­ترین مزایای نرم ‌افزار حسابداری تحت وب آرین سیستم را برایتان آوردیم.

مهم ترین مزایای نرم افزار حسابداری تحت وب آرین سیستم

مهم ترین مزایای نرم افزار حسابداری آرین سیستم

تعریف حساب‌ها بدون محدودیت ارقام کدینگ

قابلیت تعریف حساب‌ها بدون محدودیت ارقام کدینگ، به نحوی که در ابتدا حساب­‌های دائمی که قابلیت نقد شوندگی بالاتری دارند قرار می­‌گیرند و کد کوچکتر به آن‌ها اختصاص داده می‌شود.

به علاوه امکان تعریف حداقل دو سطح حساب کل و معین و همچنین قابلیت گسترش تا ۱۳ سطح حسابداری بر حسب نیاز را دارد.

گزارشگیری تا 13 سطح حسابداری (ثابت و شناور)

امکان اجرای انواع گزارشات اعم از گزارش‌های صورت وضعیت مالی (ترازنامه) و گزارش سود و زیان در نرم افزار حسابداری تحت وب آرین سیستم وجود دارد.

گزارشات حساب های تغصیلی مثل گزارش دفتر کل و معین نمونه ای از این گزارشات هستند. لازم به ذکر می‌باشد، که کاربران با توجه به سطح دسترسی خود می‌توانند از گزارشات سیستم استفاده کنند.

محاسبه هزینه ثابت و متغیر در ماژول بهای تمام شده

تعیین کلیه عوامل تشکیل دهنده بهای تمام شده (مواد، دستمزد و سربار) از قابلیت‌های موجود در بهای تمام شده نرم افزار آرین سیستم می‌­باشد. همچنین در این نرم ‌افزار هزینه‌های ثابت و متغیر، مستقیم و غیر مستقیم برای ثبت اسناد تعیین می­‌گردد. برای آموزش محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته می‌توانید به مقاله بهای تمام شده کالای فروش رفته مراجعه نمایید.

سوالات متداول خرید نرم افزار حسابداری تحت وب

در این بخش از مقاله به سه مورد از سوالات مهم درباره خرید نرم افزار حسابداری تحت وب می‌پردازیم.

1. آیا امکان محدود کردن دسترسی کاربران در نرم افزار حسابداری تحت وب وجود دارد؟

بله در نرم افزار حسابداری تحت وب، امکان ایجاد محدودیت دسترسی برای تمام کاربران در همه ماژول‌ها و فرم‌ها وجود دارد.

2. آیا امکان استفاده چند شرکت به صورت هم زمان از یک نسخه سیستم حسابداری تحت وب وجود دارد؟

بله در نرم افزار حسابداری تحت وب، چندین شرکت می‌­توانند به طور همزمان از یک نسخه استفاده کنند. تمامی اطلاعات مربوط به هر شرکت به صورت اختصاصی نگهداری می­‌شود. شرکت‌­ها می‌­توانند بر طبق سطوح دسترسی که برایشان تعریف شده است با یکدیگر در ارتباط باشند.

3. برتری نرم افزار حسابداری تحت وب نسبت به نرم افزار حسابداری تحت ویندوز چیست؟

نرم افزار حسابداری تحت وب در هر زمان و مکان حتی با استفاده از موبایل قابلیت دسترسی دارد. اما برای استفاده از نرم افزار حسابداری تحت ویندوز، کاربر حتما باید در سازمان حضور داشته باشد، تا بتوند از نرم افزار استفاده کند.

نتیجه گیری

از آنجایی که امور مالی و حسابداری از اهمیت زیادی برای سازمان‌­ها برخوردار است، لذا باید سازمان‌­ها از ثبت دقیق و امنیت بالای اطلاعات اطمینان کافی داشته باشند، تا بتوانند با تجزیه و تحلیل اطلاعات، بهره­‌وری سازمان را افزایش داده و به موفقیت دست یابند. امروزه سازمان‌­ها برای انجام امور حسابداری از نرم افزار حسابداری استفاده می­‌کنند.

به دلیل مزایای بسیار زیاد نرم افزار حسابداری تحت وب، سازمان‌­ها باید ضمن آشنایی با ویژگی‌­های این نرم افزار، بهترین نرم افزار حسابداری تحت وب را برای کسب و کار خود انتخاب کنند، تا بتوانند به اهداف مالی خود دست یابند. در پایان این مقاله، هر گونه سوال یا پیشنهاد خود را حتما در قسمت دیدگاه با ما مطرح نمایید.

دسترسی به مقالات مرتبط:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!