مشاوره
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

نرم افزار باشگاه مشتریان سیستم وفاداری مشتریان erp

معرفی نرم افزار باشگاه مشتریان + 0 تا 100 باشگاه مشتریان

نرم افزار باشگاه مشتریان چگونه نرم افزاری می‌باشد؟ امروزه در بازار رقابتی کسب و کار، مشتریان در زمینه‌های مختلف، دارای انتخاب­‌های متعددی هستند، در همین راستا دسترسی مشتریان به کالا افزایش یافته و با گسترش کسب و کارهای اینترنتی افراد حتی توان خرید کالا به صورت غیرحضوری را نیز دارند.

در مقاله پیش رو، ابتدا به سوال باشگاه مشتریان چیست پاسخ داده شده و در ادامه شرح مختصری در خصوص اهداف راه اندازی و بخش‌­های باشگاه مشتریان، نرم افزار باشگاه مشتریان، مزایا و امکانات نرم افزار مشتریان ارائه شده است که می‌توانید با خواندن مقاله، انتخاب مفیدی برای سازمان خود داشته باشید.

خواندن مقاله نرم افزار باشگاه مشتریان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

مدیران مالی
حسابداران
کارشناسان فروش
علاقمندان به حوزه فروش

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان به عنوان یک واحد برقرار کننده ارتباط با افراد یا سازمان‌­ها تعریف می‌شود که به وسیله یک سازمان و به منظور ایجاد ارتباطات مستقیم و منظم بین این اعضا ایجاد شده و عمل می­‌نماید. هدف باشگاه مشتریان، فعال کردن مشتریان و افزایش وفاداری آن­‌ها به وسیله ایجاد یک رابطه عاطفی با آن­‌هاست.

به عبارت دیگر باشگاه مشتریان برنامه‌­ای است که مطابق آن به مشتریان وفادار امکانات ویژه‌­ای از جمله کارت تخفیف خرید، تخفیف ویژه، شرکت در برنامه­‌های خاص توسط فروشنده داده می‌­شود.

شاید یک کسب و کاری هیچ اقدامی جهت راه اندازی باشگاه مشتریان انجام نداده باشد، اما وقتی کسب و کار مذکور دارای مشتریان وفادار بوده و به صورت منظم اقدام به خرید می­‌کنند و آن را به سایر افراد نیز معرفی می‌نمایند، در نتیجه آن کسب و کار نیز دارای باشگاه مشتریان است. اما مشتریان وفادار در ثبت حقوق و دستمزد پرسنل و مبلغ آن تاثیری دارند؟

اهداف راه اندازی باشگاه مشتریان

هدف از راه اندازی باشگاه مشتریان در یک کسب و کار، تمرکز بر روی رفتار مشتریان و تحلیل و بررسی آنان می‌باشد، در نتیجه در باشگاه مشتریان به امور داخلی واحد اقتصادی، توجه کمتری می­‌شود.

ویژگی‌های لازم برای راه‌اندازی باشگاه مشتریان شامل موارد زیر می‌باشد:
 • سادگی
 • تبلیغ باشگاه مشتریان
 • استفاده از داده‌های مشتریان در بهبود خدمات
 • پاداش در کانال‌های مختلف
 • اندازه‌گیری موفقیت

به طور کلی تحلیل اطلاعات مشتریان و کشف علایق، راهکارهای وفاداری هر مشتری، ضمن حفظ ارتباط با مشتریان و تعریف آفرهایی هوشمند و شخصی‌سازی شده برای هر مشتری و تشویق به خرید دوباره از اهداف اصلی باشگاه مشتریان است.

این اهداف در بازار رقابتی امروز با استفاده از نرم افزار مشتریان عملی و موفقیت آمیز خواهد بود. به طور کلی هدف از راه ­اندازی باشگاه مشتریان برای یک واحد اقتصادی را در تصویر زیر توضیح داده‌ایم.

هدف نرم افزار باشگاه مشتریان

اهداف مدیران از راه اندازی باشگاه مشتریان در سازمان

بخش­‌های باشگاه مشتریان

باشگاه مشتریان با اعتبار و کسب و کار راه اندازی شده مرتبط است، دقت لازم در خصوص نوع نرم افزار، کارآیی و موارد دیگر برای خرید نرم افزار باشگاه مشتریان یا انتخاب بهترین نرم افزار باشگاه مشتریان ضروری است. بخش‌­های مختلف باشگاه مشتریان به شرح موارد زیر می‌باشد:

 • ثبت مشخصات مشتریان: ثبت اطلاعات مربوط به هر مشتری از جمله سن، میزان تحصیلات، شماره همراه، ایمیل، جنسیت، علاقه‌مندی‌ها و چگونگی آشنایی او با کسب و کار اولین بخش هر نرم افزار مشتریان است.

در صورتی که کسب و کاری کوچک باشد، امکان ثبت دستی مشخصات مشتریان وجود دارد؛ اما با گسترش فعالیت و افزایش مشتریان، ثبت دستی مشخصات به سختی و با سرعت کم صورت خواهد گرفت و امکان اشتباه و خطای انسانی در ثبت اطلاعات افزایش می‌­یابد.

 • امکان بازاریابی به وسیله نرم افزار باشگاه مشتریان: استفاده از نرم افزار مشتریان یکی از روش­‌های بازاریابی برای کسب و کار مورد نظر است. در این روش از مشتریان قدیمی برای بازاریابی و جذب مشتریان جدید استفاده می­‌گردد.

برای این امر از طریق نرم افزار مشتریان، مشتری قدیمی اقدام به ارسال لینک باشگاه به مخاطب خود می‌نماید و با اعتماد و مراجعه مخاطب جدید به نرم افزار مشتریان، می‌­تواند با کسب و کار مورد نظر آشنایی پیدا کند و در صورت تمایل نسبت به خرید اقدام نماید. آیا بهترین نرم افزار اتوماسیون اداری هم امکان بازاریابی دارد؟

 • امکان برگزاری قرعه‌کشی در نرم افزار باشگاه مشتریان: یکی از راه‌­های تبلیغ، جذب مشتریان جدید و ایجاد مشتریان وفادار انجام قرعه کشی و اهدای جوایز بین مشتریان است. یکی از بخش­‌های موجود در نرم افزار مشتریان، بخش قرعه کشی است.

در این بخش برای ترغیب مشتریان به خرید و تبلیغ محصولات، براساس امتیاز خرید در دوره زمانی مشخص قرعه کشی صورت گرفته و جوایزی اهدا می‌­گردد، قرعه کشی و اهدا جوایز موجب افزایش خرید توسط مشتریان می‌گردد.

استفاده از امکانات نرم افزار مشتریان دارای نتایجی می‌باشد، که شامل موارد زیر است:
 • افزایش میزان فروش
 • کاهش هزینه تبلیغات با تکیه بر امکانات نرم افزار مشتریان

نرم افزار باشگاه مشتریان چیست؟

مشتریان در بازار رقابتی امروز انتخاب‌­های متعدد و متنوعی دارند. یک فروشنده موفق خرید مشتری را پایان ارتباط با مشتری نمی‌­داند، بلکه آن را به عنوان مقدمه خریدهای بعدی مشتری در نظر می­‌گیرد، برای موفقیت در زمینه فروش یکی از راهکارهای اساسی ایجاد مشتریان وفادار است.

با ایجاد باشگاه مشتریان توسط نرم افزار باشگاه مشتریان و برنامه ریزی دقیق صاحبان کسب و کار می‌­توانند به این امر مهم دست یابند. در پاسخ به سوال نرم افزار باشگاه مشتریان چیست می­‌توان گفت، نرم افزاری است که نسبت به ارائه راهکار مناسب، جهت مدیریت مشتریان و موفقیت کسب و کار مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

بستر اینترنت و امکان خرید آنلاین و دسترسی به کالاهای متنوع‌­تر، کار فروش را برای کسب و کارها سخت‌تر کرده است، در این شرایط کسب و کاری موفق است که خرید مشتری را پایان کار نمی‌داند. سعی می‌کند مشتری را حفظ و او را به خرید مجدد تشویق کند و در نهایت مشتری خود را به مشتری وفادار تبدیل کند.

به طور کلی کاربرد نرم افزار مشتریان کمک به صاحبان کسب و کار در یافتن مشتریان جدید و ایجاد مشتریان وفادار است، در این نرم افزار صاحبان کسب و کار می‌­توانند مشتریان جدید را به مشتریان قبلی اضافه نموده و با تبلیغ فروش به فروش بیشتر و کسب سود بیشتر دست یابند. برای محاسبه دقیق سود می‌توانید از برنامه حسابداری رایگان استفاده نمایید.

مزایای نرم افزار باشگاه مشتریان

صاحبان کسب وکار برای راه اندازی باشگاه مشتریان ابتدا لازم است که در رابطه با مزایای نرم افزار مشتریان، آگاهی کافی داشته باشند. در تصویر زیر مزایای نرم افزار مشتریان را ذکر نموده‌ایم که می‌توانید پیش از تصمیم گیری و خرید نرم افزار، با آن‌ها آشنا شوید.

مزایای مهم نرم افزار باشگاه مشتریان

چند نمونه از مزایای نرم افزار مشتریان

از دیگر مزایای نرم افزار مشتریان، می‌توانیم به موارد زیر نیز اشاره کنیم:

    • اطلاع رسانی به موقع رویدادها و جشنواره‌­ها به مشتری
    • گروه بندی مشتریان بر اساس میزان خرید و مبالغ خرید
    • ثبت سفارش‌­ها و صدور فاکتور (👈اصول انبارداری)

نرم افزار باشگاه مشتریان چه تفاوتی با نرم افزار crm دارد؟

نرم افزار سی آر ام (crm) مخفف نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری است. این نرم افزار در ثبت اطلاعات مشتریان به کسب‌ وکارها کمک می‌کند، به اطلاعات ذخیره شده تنها مدیریت کسب‌ و کار دسترسی داشته و این اطلاعات قابل مشاهده برای مشتریان نمی‌­باشد.

مدیران کسب و کار برای داشتن دید بهتر از وضعیت فعلی ارتباط با مشتریان از نرم افزار crm استفاده می­‌نمایند و در نهایت استراتژی مناسبی را مطابق با هر مشتری در نظر می­‌گیرند، اما باید در نظر داشت که این نرم افزار توانایی ایجاد مشتریان وفادار را نخواهد داشت.

با استفاده از نرم افزار crm امکان ایجاد انگیزه در مشتری برای خریدهای بعدی نیز وجود نخواهد داشت، به طور کلی این نرم افزار راه ارتباط با مشتری نبوده و فقط در مدیریت ارتباط با مشتریان مورد استفاده قرار می‌­گیرد.

نرم افزار باشگاه مشتریان نرم‌افزاری است که هدف آن ارتباط با مشتری و تبدیل مشتری عادی به مشتری وفادار است. در این نرم افزار سعی می­‌شود که با ارائه پیشنهاد جذاب به مشتریان، موجب فروش بیشتر و افزایش سود شود. برای محاسبه بهای تمام شده کالای فروش رفته می‌توانید به مقاله فرمول بهای تمام شده کالای فروش رفته مراجعه نمایید.

به طور کلی تفاوت نرم افزار مشتریان و نرم افزار crm به شرح زیر است؛

ردیف تفاوت نرم افزار مشتریان و نرم افزار CRM
1 فقط با استفاده از باشگاه مشتریان، می‌توان با مشتریان به صورت مستقیم ارتباط برقرار کرد و به آن‌ها امتیازات و هدایایی اختصاص داد در حالی که نرم افزار crm این ویژگی را ندارد.
2 در نرم افزار مشتریان هر مشتری به پروفایل خود دسترسی داشته اما در نرم افزار crm فقط مدیریت کسب‌ وکار به اطلاعات مشتریان دسترسی دارد.
3 تنها در باشگاه مشتریان امکان اختصاص کد تخفیف به مشتریان وجود دارد، در حالی که crm فاقد این قابلیت است.
4 کارشناسان فروش در نرم افزار crm برای افزایش فروش بر روی مشتریان جدید تمرکز دارند، اما در نرم افزار مشتریان تمرکز اصلی بر روی مشتریان فعلی جهت تبدیل آنان به مشتریان وفادار است.
5 در نرم‌ افزار crm ارتباط یک طرفه از سمت کسب ‌وکار با مشتریان است، اما در نرم افزار باشگاه مشتریان مشتریان می‌توانند نظر خود را ثبت و به کیفیت کالا/خدمات امتیاز دهند.
6 مشتریان از وجود نرم crm در یک مجموعه آگاه نیستند، اما آن‌­ها از وجود باشگاه مشتریان مطلع می‌گردند، در نتیجه این حس در آنان به وجود می‌آید که از کسب ‌وکاری حرفه‌ای خرید می‌کنند.
7 در باشگاه مشتریان امکان خرید به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری وجود دارد، اما خرید از قابلیت‌های نرم افزار crm نمی‌­باشد.

امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان

خرید نرم افزار مشتریان باید با آگاهی کامل صورت بگیرد، علاوه بر قیمت نرم افزار مشتریان آگاهی و شناخت امکانات نرم افزار مشتریان نیز امری ضروری است. امکانات نرم افزار مذکور به دو بخش تقسیم می­‌شوند که در ادامه نسبت به ارائه شرح مختصری در مورد هر بخش اقدام شده است.

امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان برای صاحبان کسب و کار

داشبوردهای مدیریتی و پنل گزارش‌­گیری از جمله امکانات نرم افزار مشتریان برای صاحبان کسب و کار و وظایف کارشناس استقرار نرم افزار است. در داشبوردهای مدیریتی باید براساس گزارش‌­های اخذ شده از پنل گزارش‌­گیری، نسبت به اتخاذ تصمیمات صحیح برای ایجاد مشتری پایدار، فروش محصول و کسب سود بیشتر اقدام شود.

گزارش‌­های اخذ شده باید کامل و دقیق باشد، به گونه‌­ای که این گزارش­‌ها باید شامل میزان فروش، کالاهای فروخته شده، زمان فروش، تحلیل رفتار مشتریان، آنالیز گروه­‌های مختلف از مشتریان بر اساس سن، جنسیت، میزان کلی خریدشان، بازه­‌های مراجعه، دفعات مراجعه، اعتبار دریافت شده و استفاده شده باشد.

به طور کلی امکانات نرم افزار مشتریان برای صاحبان کسب و کار را در تصویر زیر توضیح داده‌ایم که می‌توانید پیش از انتخاب نرم افزار آن‌ها را بشناسید.

امکانات منحصر بفرد نرم افزار باشگاه مشتریان

امکاناتی که یک نرم افزار باشگاه مشتریان باید از آن برخوردار باشد

از دیگر امکانات نرم افزار مشتریان که باید بشناسید، شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سیاست گذاری اختصاصی در هر شعبه و تعریف آفر و شرایط خاص اعتباری در هر شعبه
 • سیستم گزارش گیری
 • امکان ارسال پیامک به مشتری­‌ها
 • ماژول­‌ها
 • نظرسنجی

امکانات نرم افزار باشگاه مشتریان برای مشتریان

طراحی نرم افزار مشتریان باید تحت وب باشد. به این مفهوم که مشتری در هر زمان و یا مکانی که باشد بتواند با استفاده از تبلت، کامپیوتر، موبایل با متصل شدن به اینترنت وارد باشگاه مشتریان و پروفایل مخصوص به خود شود و به خرید آنلاین یا مشاهده پروفایل‌­های خود اقدام نماید.

نحوه ارتباط با مشتری از طریق سیستم باشگاه مشتریان چگونه است؟

رمز موفقیت در هر کسب و کاری حفظ ارتباط با مشتریان است. برای برقراری ارتباط با مشتریان یکی از مناسب­‌ترین راه‌­ها رعایت اصول مشتری مداری و استفاده از نرم افزار مشتریان است. در هر کسب و کاری اگر بتوانند با مشتریان ارتباط مناسب برقرار نمایند، ماندگاری مشتری بیشتر شده و در نهایت منجر به مشتریان وفادار خواهد شد.

بسیاری از امور در سیستم باشگاه مشتریان، به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌­شود، از جمله این امور به برقراری و حفظ ارتباط با مشتری می‌­توان اشاره کرد، برای برقرار و ارتباط با مشتری در پنل مدیریتی مربوط به هر مشتری زمان و تاریخ ارسال پیامک، نوع پیامک ارسالی تعریف شده و این امر به صورت خودکار برای عضو مشخص ارسال می­‌گردد.

نتیجه گیری

در هر کسب و کاری توجه به مشتریان، ایجاد مشتریان وفادار برای فروش محصول و کسب سود بیشتر امری ضروری است، مدیران برای تحقیق این امر با انجام روش‌­های مختلف نسبت به جذب مشتری اقدام می‌­نمایند. طراحان و تولید کنندگان نرم افزار با طراحی و تولید نرم افزار باشگاه مشتریان در این زمینه به یاری مدیران آمده‌­اند.

در مقاله‌ای که خواندیم شما با یکی دیگر از نرم افزارهای سازمانی آشنا شدید و دانستید برای حفظ مشتریان و جذب مشتری جدید باید چه اقداماتی را انجام دهید و سازمان خود را در رقابت با رقبا پیروز نشان دهید. شما می‌توانید با خواندن مقاله سوالات خود را در قسمت “ثبت دیدگاه” برای ما بنویسید.

دسترسی به مقالات مرتبط:

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

 1. Seeyd Abeyat
  28 سپتامبر 2017 ساعت 19:08

  با تشکر فعلا نه

 2. Seeyd Abeyat
  28 سپتامبر 2017 ساعت 19:06

  برنامه بسیار عالی است