مشاوره
جلسه دموکاتالوگ
عضویت در خبرنامه

نرم افزار پرتال کارکنان B2E و مزایای نرم افزار پورتال کارکنان

نرم افزار پرتال کارکنان B2E و مزایای نرم افزار پورتال کارکنان

آیا در مورد پورتال کارکنان چیزی شنیده‌اید؟ امروزه به هر سازمان، مراکز آموزشی یا شرکتی که مراجعه کنید، احتمال این که واژه پرتال کارکنان را بشنوید زیاد است، در لغت این واژه به معنای درگاه بوده و در دنیای فناوری به منزله وب سایت­‌هایی هستند که خدمات فیزیکی مرتبط با سازمان را به صورت آنلاین به کاربران ارائه می‌­دهند.

برای آشنایی بیشتر با موضوع پرتال کارکنان در این مقاله به هدف استفاده از پورتال کارکنان در سازمان‌­ها، ارکان نرم افزار پرتال کارکنان، نرم افزار پرتال کارکنان تحت وب و موارد مهم را توضیح داده‌ایم که می‌توانید تا انتهای همراه ما باشید.

خواندن مقاله پورتال کارکنان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

مدیران مالی سازمان‌ها
حسابداران و کمک حسابداران
کارشناسان اداری موسسات

وجود پورتال کارکنان به چه منظور است؟

پورتال کارکنان برای مشکلات هر بخش از شرکت یا سازمان راه حلی ارائه می‌­دهد، در سازمان­‌ها برای مدیریت فرآیندهای کاری داخلی از پرتال کارکنان استفاده می­‌شود، زیرا با استفاده از این پرتال­‌ها امکان ضبط و نمایش تمام داده‌­ها امکان پذیر است.

در نتیجه با سطح متنوع از دسترسی و به خاطر ایمن بودن آن، گردش کار سازمان ساده‌­تر و بهینه‌­تر می­‌شود، یک دسته از پرتال کارکنان یا پورتال اینترنتی محتواهایی مانند موتور جستجو، منابع فنی، اخبار شرکت (از جمله ارتقا رتبه پایه به ارشد یک کارمند) را در اختیار کارکنان شرکت قرار می­‌دهد.

از طرف دیگر کارکنان با در اختیار داشتن این پورتال‌­ها می­‌توانند از طریق گفت و گوی اینترنتی با یکدیگر در تماس باشند و مشکلات را به کمک یکدیگر حل کنند.

دسته دیگری از پرتال کارکنان یک مجموعه اطلاعات مشخصی را در اختیار یک کاربر مشخصی قرار می­‌دهند؛ یعنی کاربران این پرتال را به جز در مواقع ضروری در اختیار نخواهند داشت و هر کاربری به آن دسترسی ندارد.

چه مشکلاتی به وسیله پورتال کارکنان قابل حل هستند؟

پورتال‌ کارکنان با هدف حل مشکلات کارکنان طراحی و مورد استفاده قرار می­‌گیرند، در واقع پرتال کارکنان با ویژگی­‌هایی که دارند در حل مشکلات کارکنان کمک شایانی به سازمان می­‌کنند.، ویژگی‌های این پرتال‌ها را در تصویر زیر شرح داده‌ایم.

ویژگی های پورتال کارکنان و مشکلاتی که به کمک پرتال کارکنان می‌توان رفع نمود

آشنایی با ویژگی‌های پورتال کارکنان

اما به طور کلی با توجه به ویژگی­‌هایی که در خصوص پرتال کارکنان ذکر شد، این پرتال قابلیت حل مشکلات کارکنان را با توجه به موارد زیر خواهد داشت:

 • حل مشکل پیدا کردن محتوای موردنیاز با استفاده از ابزار جستجوی موجود در پرتال
 • حل مشکل پیگیری درخواست‌­های ارائه شده توسط کارکنان
 • حل مشکل کاهش سطح مشارکت میان کارکنان
 • عدم نیاز مراجعه به واحدهای مختلف برای ارائه درخواست مرخصی
نکته
پورتال­‌ها براساس سه موضوع چگونگی پاسخ­گویی به نیازهای کاربران، مخاطب و موضوع و براساس کارکرد تقسیم ­بندی می­‌شوند.

نرم افزار پورتال کارکنان چیست و چه ارکانی دارد؟

یکی از انواع پورتال­‌ها بر حسب چگونگی پاسخ­گویی به نیازهای کاربران پرتال کارکنان (B2E) است. نرم افزار پورتال کارکنان تحت وب بوده که با هدف یکپارچه سازی اطلاعات، افراد و دسترسی‌­های درون سازمانی است. درباره نرم افزار erp چه می‌دانید؟ erp چیست؟

برای برقراری ارتباط میان مدیریت، کارکنان و کاربران، شرکت­‌ها و سازمان­‌های مختلف از این نرم افزار استفاده می­‌شود، به بیان ساده‌تر برای ارتباط با کارکنان و بخش‌های سازمان عمل می‌کند و قابلیت ادغام و یکپارچه شدن با نرم افزار مدیریت کسب و کار را دارد.

طبق مدل رایج پرتال کارکنان شامل ارکان دسترسی/جستجو، طبقه بندی، مشارکت، شخصی سازی، نمایه سازی، یکپارچه سازی نرم افزارها و امنیت می­‌باشد، ارکان یاد شده ممکن است نیازهای یک شرکت یا سازمان را بر طرف نکند؛ بنابراین شرکت‌­ها یا سازمان‌­ها می‌­توانند نسبت به سفارشی سازی پرتال اقدام نمایند.

یعنی به درخواست مشتری، طراحان و تولید کنندگان نرم افزار می­‌توانند، نسبت به افزودن امکانات مشخصی که منجر به بهبود شرایط و پیشرفت آن­‌ها می‌­شود، اقدام نمایند. هرچند این سفارشی سازی منجر به تحمیل هزینه بیشتر می­‌گردد، اما در طولانی مدت با توجه به کاهش هزینه‌­ها و سودآوری ایجاد شده در نهایت به نفع سازمان خواهد بود.

پرتال‌ کارکنان تحت وب چه مزایایی دارد؟

از جمله امکاناتی که در پرتال کارکنان وجود دارد، ثبت گزارش ورود و خروج کارکنان، ثبت درخواست مرخصی، حکم ماموریت است، با استفاده از پرتال کارکنان تحت وب این امکان به صورت تحت وب در اختیار کارکنان قرار گرفته و در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت و هزینه کارکنان و مدیران سازمان می­‌شود.

استفاده از پورتال‌ کارکنان (Staff Portal) تحت وب در یک سازمان دارای مزایایی به شرح زیر می‌باشد:

ردیف مزایای پورتال کارکنان
1 حذف هزینه‌های چاپ فرم کاغذی مرخصی و ماموریت
2 کاهش حجم خطاهای کاربری
3 کاهش مراجعه حضوری کارکنان به واحد اداری
4 کاهش مدت زمان بررسی درخواست های مربوط به مرخصی‌ها و ماموریت‌ها (mps چیست)
5 کاهش هزینه‌های مربوط به تهیه گزارش
6 بهبود ارتباطات
7 مدیریت داده ها
8 رشد مداوم کارکنان و سازمان

پورتال کارکنان چه تفاوتی با پرتال سازمانی دارد؟

پورتال سازمانی با هدف ارائه خدمات سازمان و ایجاد یک مدیریت چندگانه بر اطلاعات یکپارچه سازمان و در اختیار گذاشتن اطلاعات موجود در سازمان با کاربران، مشتریان و کارکنان است، اما همانطور که در تعریف پرتال‌های کارکنان نیز مشخص است، پرتال کارکنان زیر مجموعه پرتال سازمانی بوده و مختص کارکنان سازمان است.

هر چند در یک نگاه کلی تفاوت­‌هایی میان پرتال سازمانی و پرتال کارکنان وجود دارد، اما در واقع پرتال کارکنان همان پرتال سازمانی است که در یک سازمان فقط کارکنان به آن دسترسی داشته و روند اخبار شرکت، تحلیل محتوی و فرآیندهای مربوط به درخواست کارکنان در آن قابل انجام است.

نکته

برخی از پرتال‌های سازمانی شامل موارد زیر هستند:

 • نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب
 • پورتال‌های سیستم مدیریت محتوا
 • نرم افزار مدیریت مستندات
 • نرم افزارهای مشارکتی
 • نرم افزارهای مدیریت ارتباط با مشتری
 • پورتال مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا نرم افزار bpms
 • پورتال کارکنان سازمان
 • پورتال هوش تجاری
 • پورتال دانشنامه سازمانی

چه سازمان هایی به پورتال کارکنان نیاز دارند؟

سازمان­‌ها با هدف برقراری ارتباط درون سازمانی و اشتراک گذاری محتوی از روش­‌هایی مانند نصب بولتن، تماس تلفنی، شبکه­‌های اجتماعی استفاده می­‌کنند، اما امروزه برای یکپارچه سازی اطلاعات و محتوا و تعیین سطح دسترسی افراد از پورتال کارکنان استفاده می­‌نمایند.

هدف از ایجاد پرتال کارکنان (Staff Portal) ایجاد بستر تعامل پویا و موثر میان کارکنان، مدیران و سازمان، و ساده شدن فرآیند جستجوی اطلاعات است، با توجه به اهداف ذکر شده تمامی سازمان­‌ها و ارگان­‌ها برای ساده‌­تر شدن فرآیند کاری خود می­‌توانند از پورتال‌های کارکنان استفاده نمایند.

نکته

ویژگی­‌های اصلی یک پورتال سازمانی شامل 3 مورد زیر می‌باشد:

  1. امنیت: با توجه به این که امروزه میزان نفوذ و دست یابی به اطلاعات شرکت­‌ها رو به گسترش است، امنیت اطلاعات از مهم‌­ترین مسئله هر سازمانی می‌باشد.
  2. دسترسی: کارکنان فقط به اطلاعاتی می‌­توانند دسترسی داشته باشند که مربوط به کار آن­‌ها باشد.
  3. قابلیت اطمینان: مربوط به بخش فنی پرتال است، یعنی با ضریب اطمینان بالا در بخش فنی، کاربر به راحتی می‌­تواند از آن استفاده کند.

معرفی نرم افزار پرتال کارکنان آرین سیستم

نرم افزار پرتال کارکنان آرین سیستم با فراهم کردن بستری مناسب برای سازمان و با اجرای پشتیبانی قوی توسط تیمی تخصصی و کار آزموده سعی در بر طرف کردن نیازهای سازمان در خصوص برقراری ارتباط درون سازمانی و اشتراک گذاری محتوی دارد.

نرم افزار پرتال کارکنان تحت وب آرین سیستم از جمله نرم افزارهای پرتال‌ کارکنان است که بدون نیاز به نصب برنامه و فقط با تخصیص نام کاربری و رمز عبور، کارکنان سازمان می‌­توانند در صفحه‌ه­ای تحت وب وارد صفحه تخصیص داده شده به خود شوند و در آنجا نسبت به ارائه درخواست­‌ها و یا مشاهده اطلاعات دریافتی اقدام نمایند.

ویژگی های نرم افزار پورتال کارکنان آرین سیستم و آشنایی با بخش های مختلف پرتال کارکنان

سه نمونه از مزایا و ویژگی‌هایی که نرم افزار پورتال آرین سیستم از آن برخوردار است

نرم افزار پرتال کارکنان آرین سیستم با سطح امنیت بالا، پاسخ­گویی به درخواست مشتریان و ارتباط موثر با آن‌­ها، پیاده سازی رویکرد مشخص برای هر پروژه، حل مشکلات و خطاهای موجود در فرآیند اجرای پروژه تبدیل به یکی از پرتال­‌های محبوب سازمانی در میان انبوه پرتال­‌های سازمانی شده است.
تا اینجای مقاله در مورد نرم افزار پرتال کارکنان، امکانات و ویژگی‌های آن صحبت کردیم در صورتی که علاقمند به حسابداری هستید و به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان، با مراجعه به صفحه بهترین نرم افزار حسابداری رایگان برای کامپیوتر می‌توانید نرم افزار را رایگان دانلود کرده و از آن استفاده کنید. علاوه بر این برای یادگیری اصول حرفه ای انبارداری می‌توانید مقاله اصول انبارداری حرفه ای را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

یک مجموعه یا سازمان دارای طیف وسیعی از کاربران از جمله مشتریان، کارکنان، شرکاء هستند که تمامی آن‌­ها باید از اطلاعات و خدمات سازمان استفاده نمایند، اما باید توجه داشت که این گروه­‌ها دارای نیازهای متفاوتی با یکدیگر هستند؛ بنابراین برای پاسخگویی به این نیازها انواع مختلف پرتال از جمله پورتال کارکنان یا پرتال کارکنان طراحی و اجرا شده است.

ما تمام تلاش خود را کردیم تا در مقاله‌ای که خواندید، تمام نکات و مفاهیم پرتالی را بیان کنیم تا پاسخ سوالات خود را در این مقاله پیدا کنید، اما اگر سوال و یا پیشنهادی در خصوص موضوع پیش رو دارید، می‌توانید در قسمت دیدگاه برایمان بنویسید تا کارشناسان پاسخ شما بدهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!