نرم افزار اتوماسیون اداری چیست | آرین سیستم

اتوماسیون اداری چیست ؟ – تعریف انواع اتوماسیون اداری

اتوماسیون اداری چیست ؟ اگر مدیر و کارشناس IT باشید حتماً این سوال رو حداقل یک بار از خود پرسیده اید که اتوماسیون به چه معناست؟ و چه کاربردهایی می تواند برای موفقیت در اهداف سیستم سازمانی داشته باشد. امروزه با توجه به پیدایش و گسترش جریانات ارتباطی و همچنین پیچیده شدن ارتباطات تجاری سازمان ها ، نیاز به یک سیستم اداری یکپارچه که بتواند حجم عظیمی از مکاتبات و اطلاعات را با دقت و سرعت مورد بررسی و طبقه بندی قرار دهد ، به وضوح احساس می شود. چرا که یکی از منابع با ارزش و اصلی مدیران سازمان همین دسترسی به اطلاعات است. با توجه به این مهم در حوزه فناوری اطلاعات ، اتوماسیون اداری تحت وب بهترین راه حل مکانیزه برای صرفه جویی در زمان و استفاده بهینه از امکانات سازمان می باشد.

اینکه بدانیم اتوماسیون به چه معناست؟ و یا اتوماسیون اداری چیست و چه مزایا و معایبی را در سیستم اداری در بر خواهد داشت ، یا آموزش کار با اتوماسیون اداری به چه نحوی است ، بخشی از هدف ما از نوشتن این مقاله و تحقیق در مورد اتوماسیون اداری می باشد.

اتوماسیون اداری چیست

اتوماسیون اداری به معنای خودکار سازی اداری است و زمانی که با مفاهیم دیگر همچون اداری ترکیب می شود اصطلاح کلی برای توضیح به سوال اتوماسیون اداری چیست خواهد بود. حالا اینکه چه فرقی بین تعریف اتوماسیون صنعتی و مفهوم اتوماسیون وجود دارد ، در ادامه توضیحی است که در پاسخ اتوماسیون اداری چیست به آن اشاره می کنیم. مفهوم اتوماسیون به سامانه کنترل قابل برنامه ریزی سازمان به کمک رایانه گفته می شود. کاهش نیاز به دخالت انسانی از اهداف مفهوم اتوماسیون است. اما در تعریف اتوماسیون صنعتی چیزی که بیان می شود و خیلی از مدیران و کاربران در پاسخ سوال اتوماسیون اداری چیست مطرح می کنند و پاسخ اشتباهی می باشد ، این است که تعریف اتوماسیون صنعتی به ابزارهای کنترلی برای هدایت ماشین آلات صنعتی در پروسه تولید اشاره می کند و در حیطه صنعتی بعد از مکانیزه سازی کاربردی و  تعریف اتوماسیون صنعتی بیان می شود.

اتوماسیون اداری در قالب یک بسته نرم افزاری با خرید نرم افزار اتوماسیون اداری پیاده سازی می شود و کلیه اجزای اطلاعاتی بخش های مختلف سازمان را به صورت یکپارچه طبقه بندی ، تنظیم و اصلاح می کند. همچنین باعث تسریع در دسترسی به آمار و دستورالعمل ها می شود.

بیشتر بخوانید: با امکانات و قابلیت های نرم افزار اتوماسیون اداری تحت وب آشنا شوید

نرم افزار اتوماسیون اداری چیست

با توجه به بالغ شدن سازمان ها در حوزه های مختلف اطلاعات ، استفاده از مزایای اتوماسیون اداری بسیار احساس می شود. و همان طور که تا این قسمت از مقاله و تحقیق در مورد اتوماسیون اداری و همچنین در پاسخ به سوال اتوماسیون اداری چیست بیان خواهد شد ، وظیفه جمع آوری و توزیع اسناد و فرم های ارتباط اداری بر عهده سیستم اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوتر است و تصویر برداری اسناد ، پردازش و ویرایش متن ، گزارش گیری آماری و … بخش هایی از سیستم اتوماسیون اداری است که با خرید نرم افزار اتوماسیون اداری از آن بهره مند می شوید.

زمانی پرسش اتوماسیون به چه معناست در بحث بهترین نرم افزار اتوماسیون اداری اهمیت پیدا می کند که نقش انواع اتوماسیون این باشد که نیازهای ارتباطی را به حداقل برساند و باعث نظام استاندارد مکاتبات و دسترسی آسان و سریع از راه دور به اطلاعات شود. معمولا وقتی این سوال مطرح می شود – نرم افزار اتوماسیون اداری چیست – تعریف واژه های زیر هم در کنار پاسخ به سوال باید آورده شود:

 1. اتوماسیون مالی
 2. اتوماسیون اداری
 3. اتوماسیون صنعتی
 4. اتوماسیون آموزش: مانند ماژول های حسابداری ، CRM
 5. خودکارسازی ارتباط با مشتریان و…
مزایای اتوماسیون اداری | آرین سیستم

مزایای اتوماسیون اداری | آرین سیستم

مزایای اتوماسیون اداری چیست

یکی از مهمترین اهداف خرید نرم افزار اتوماسیون اداری ، حذف کاغذ از امور بایگانی در دبیرخانه می باشد. این امر موجب کاهش فضا برای بایگانی و آرشیو اسناد و حذف استفاده از وسایلی همچون زونکن و پوشه می شود. اگر بخواهیم دقیق تر به این موضوع اشاره کنیم که مزایای اتوماسیون اداری چیست باید توضیح دهیم که :

 • در سطح سازمان گردش مکاتبات به شکل الکترونیکی انجام می شود
 • پاسخگویی به مراجعان با سرعت و به موقع در انواع اتوماسیون امکان پذیر می باشد
 • افزایش بهبود ارتباطات درون سازمانی میسر می شود
 • کنترل کاربردی و استاندارد برکار کاربرانی که آموزش کار با اتوماسیون اداری را گذرانده اند ممکن خواهد شد
 • نگهداری بهینه اطلاعات در انواع اتوماسیون قابل دسترس است
 • جستجو اطلاعات ذخیره شده در انواع اتوماسیون اداری به سهولت انجام می شود

با مزایای اتوماسیون اداری تحت وب بیشتر آشنا شوید

کدام معایب اتوماسیون اداری تهدیدی برای سیستم اداری می باشد؟

در ادامه پاسخ به سوال اتوماسیون اداری چیست و همچنین معرفی مفهوم اتوماسیون ، باید گفت که طی تحقیق در مورد اتوماسیون اداری ، هر سیستمی ضمن مزایایی که برای پیشرفت و رسیدن به اهداف سازمانی دارد ، ممکن است مشکلات و معضلاتی را نیز به وجود آورد. معمولا نرم افزار اتوماسیون اداری رایگان دارای برخی نواقض و نقاط ضعف هستند و لذا بسیاری از سازمانها و شرکتها ترجیح میدهند که نسخه تجاری و اینترپرایز آن را از شرکت های نرم افزاری تهیه کنند. انواع اتوماسیون اداری نیز از این موضوع مستثنی نیست و ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. برخی از معایب اتوماسیون اداری در انواع اتوماسیون به شرح زیر می باشد :

 • در محیط انسانی یا همان محیط کار تغییراتی ایجاد می شود
 • مکانیزه شدن فعالیت هایی که قبلاً توسط نیروی انسانی انجام می شده و در نتیجه برخی روابط اجتماعی در کارها در نظر گرفته نمی شود
 • کارکنان بعد از خرید نرم افزار اتوماسیون اداری با سختی کار و پیچیدگی سیستم مواجه می شوند
 • کارکنان اشتباهات کاری خود را به کار با انواع اتوماسیون اداری نسبت می دهند
 • درکار با رایانه و استفاده از اتوماسیون اداری دچار مشکلات جسمانی می شوند
 • گاهی ممکن است برخی مدیران به دلیل عدم آشنایی با مفهوم اتوماسیون و اینکه اتوماسیون اداری چیست ، سیستم مکانیزم انواع اتوماسیون اداری را نپذیرند
 • از نظر تخریب و دسترسی به اطلاعات انواع اتوماسیون ، امنیت سیر نزولی دارد
آموزش نرم افزار اتوماسیون اداری | آرین سیستم

آموزش نرم افزار اتوماسیون اداری | آرین سیستم

آموزش کار با اتوماسیون اداری چگونه است؟

با چالش های گوناگون همچون ایجاد تعاملات درون سازمانی و برون سازمانی که در محیط های کسب و کار ایجاد شده است ، نیاز به ارتباط و نظارت مستمر بر پیشرفت کارهای سازمان و به کارگیری سیستم در انواع اتوماسیون اداری ، لزوم آموزش کار با اتوماسیون اداری و مطالعه مقاله اتوماسیون اداری pdf که در مقالات قبلی لینک دانلود آن قرار داده شده است را ضروری می کند.

معمولاً بعد از نیازسنجی سازمان و بررسی قیمت نرم افزار اتوماسیون اداری ساعاتی توسط کارشناسان ، نحوه کار با نرم افزار اتوماسیون اداری آموزش داده می شود. ولی با این حال نیاز به آموزش بیشتر برای آشنایی با شناخت کنترل مستندات ، سیستم اطلاعات و مبانی اتوماسیون اداری احساس می شود. بنابراین مخاطبان اصلی استفاده از نرم افزار از جمله مدیران ، مسئولین IT و کارمندان ترجیح می دهند در دوره های آموزش کار با اتوماسیون اداری شرکت کنند و با سرفصل هایی همچون موارد زیر آشنا شوند :

 • پاسخ کامل به سوال اتوماسیون اداری چیست
 • اهداف پیاده سازی و بکارگیری سیستم اتوماسیون اداری
 • مزایای اتوماسیون اداری چیست
 • اتوماسیون اداری و ارتباطات سازمانی
 • معایب اتوماسیون اداری
 • کاربرد سیستم اتوماسیون اداری
 • شناسایی اصول انتخاب نوع فیلدها ، اندازه آنها و فرمت آنها و …

 

 

دانلود PDF |اتوماسیون اداری چیست ؟ – تعریف انواع اتوماسیون اداری

دانلوددانلود مقاله تعریف انواع اتوماسیون اداری : دانلود فایل
فرمت : PDF حجم 1 مگابایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
در صورتی که سوالی ندارید به دیگران کمک کنید تا مشکلشان حل شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *